Przejdź do treści
Przejdź do stopki

ZWALCZANIE CHOROBY AUJESZYEGO U ŚWIŃ NA TERENIE POWIATU OŚWIĘCIMSKIEGO

Treść

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Oświęcimiu informuje, że od dnia 01 września 2008 roku na obszarze powiatu oświęcimskiego planowane jest rozpoczęcie realizacji programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń, zgodnie z § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2008 r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania choroby Aujeszkyego (Dz. U. Nr 64, poz. 397).

W ramach programu przeprowadzone zostanie badanie we wszystkich zarejestrowanych w ARiMR stadach świń, poprzez pobranie krwi od znajdujących się w nich zwierząt w wieku od 12 tygodnia życia. W celu sprawnej i skutecznej realizacji programu niezbędna jest współpraca właścicieli stad świń, polegająca na udostępnieniu zwierząt do badań.

Co to za choroba?

Choroba Aujeszkyego jest chorobą wirusową. Na zakażenie wirusem są wrażliwe niemal wszystkie gatunki ssaków. Choroba atakuje głównie świnie, które stanowią rezerwuar wirusa oraz są źródłem naturalnych zakażeń dla wielu gatunków zwierząt, takich jak: bydło, owce, kozy, psy, koty, zwierzęta futerkowe, a także zwierząt dzikich, u których choroba przebiega z objawami nerwowymi i kończy się nagłą śmiercią.
Wirus rozprzestrzenia się przez kontakt bezpośredni między zwierzętami, przez ślinę, wydzielinę z nosa i mleko, a także za pośrednictwem wody, pasz oraz sprzętów wykorzystywanych w gospodarstwie.
Choroba może mieć postać ostrą lub bezobjawową, w zależności od zjadliwości szczepu wirusa i wieku świń. U dorosłych zwierząt ma zwykle przebieg poronny lub bezobjawowy. U prosiąt ssących i odsadzonych charakteryzuje się występowaniem objawów nerwowych. U warchlaków i tuczników występują zaburzenia w funkcjonowaniu układu oddechowego, zmniejszenie przyrostów i zwiększenie zużycia paszy. U loszek i macior stada podstawowego występują zaburzenia w rozrodzie - poronienia i rodzenie martwych prosiąt. We wszystkich grupach wiekowych powoduje osłabienie odporności na inne choroby.

Choroba Aujeszkyego nie jest groźna dla ludzi!
Na czym polega program?


Program zwalczania choroby Aujeszky polega na dwukrotnym lub trzykrotnym – w odstępach 2 - 6 miesięcy pobraniu krwi od świń do badań serologicznych i szczepieniu zwierząt w stadach świń uznanych za zakażone wirusem choroby Aujeszkyego.
Wobec tego w gospodarstwach utrzymujących świnie pojawią się wyznaczeni do tego celu lekarze weterynarii, którzy będą pobierać krew do badań. Stada zakażone poddawane będą szczepieniom, bądź w wypadku małej ilości stad zakażonych -ubojowi lub zabiciu, w celu szybkiej eliminacji choroby.
Program jest całkowicie finansowany z budżetu państwa!

Uwaga !!! Odszkodowanie !!!
W ramach programu za zwierzęta poddane ubojowi z nakazu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Oświęcimiu lub za zwierzęta padłe w wyniku zastosowania zabiegów weterynaryjnych ( czyli np. w trakcie pobrania krwi lub w następstwie takiego pobrania ) przysługuje odszkodowanie ze Skarbu Państwa w wysokości wartości rynkowej tych zwierząt. Wycena zwierząt prowadzona jest przez Powiatowego Lekarza Weterynarii i dwóch rzeczoznawców ( rolników posiadających stosowną wiedzę o wartości rynkowej zwierząt ) powoływanych przez Burmistrza/Wójta.


Po wprowadzeniu programu wolno będzie sprowadzać na obszar powiatu oświęcimskiego tylko świnie z regionów wolnych od choroby Aujeszkyego lub prowadzących taki program.
Wolno będzie natomiast wywozić świnie do wszystkich województw Polski, a przy szybkiej realizacji programu wkrótce do całej Europy.

Korzyści z szybkiej realizacji programu:
- zdrowe świnie
- lepsze wykorzystanie paszy
- szybkie przyrosty
- swobodny handel trzodą chlewną i produktami od niej pochodzącymi z krajami Europy.
Jednocześnie informuję, iż właściciele zwierząt są zobowiązani do udostępniania zwierząt do badań, albowiem stosownie do zapisów art. 85 ust. 1 pkt 9) ustawy o z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U.04.69.625 ze zm. ) – kto uchyla się od obowiązków określonych w programie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt lub programie mającym na celu wykrycie występowania zakażeń czynnikami wywołującymi choroby zakaźne zwierząt krajowym programie zwalczania chorób odzwierzęcych i odzwierzęcych czynników chorobotwórczych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny.

Wprowadzenia programu zwalczania choroby Aujeszkyego jest wielką ekonomiczną szansą dla hodowców i producentów trzody chlewnej naszego powiatu.


Informacja z serwisu www.polanka-wielka.iap.pl

Autor: WJ