Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Żółta dekada

Treść

Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimiu włączy się w tym roku do ogólnopolskiej akcji promocyjnej szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. W trakcie akcji pod nazwą "Żółta dekada", która rozpocznie się 22 marca i potrwa do 2 kwietnia, będzie można skorzystać z badań lekarskich i zaszczepić się znacznie taniej niż normalnie.

- Żółtaczka wszczepienna, wciąż groźna w Polsce choroba zakaźna, może prowadzić do przewlekłego nosicielstwa wirusa wzw typu B, marskości wątroby, a nawet do pierwotnego raka wątroby i śmierci. Choć powszechne wprowadzenie szczepień ochronnych przyniosło w ciągu ostatnich lat w Polsce wielokrotny spadek zapadalności na WZW B, nadal wielu Polaków jest nieuodpornionych na zakażenie. W dniach 22 marca - 2 kwietnia, w punktach szczepień wybranych miast Polski będzie można skorzystać z oferty promocyjnych szczepień przeciw WZW typu B. Za badanie lekarskie, szczepienie oraz szczepionkę łącznie zapłacimy mniej niż za samą szczepionkę w aptece - informuje dyrektor Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego Wojciech Wokulski.

Ocenia się, że dotychczas 2 mld osób na świecie zetknęło się z wirusem "żółtaczki wszczepiennej". U 350 mln z nich kontakt ten zamienił się w przewlekłe zakażenie. Z powodu WZW typu B umiera na świecie każdego roku blisko 1 mln osób.

- Szacuje się, że około 380 tys. Polaków jest nosicielami wirusa WZW typu B. U 5-10 proc. z nich, a w przypadku małych dzieci i osób z niedoborami odporności nawet u 90 proc. "żółtaczka wszczepienna" zamienia się w przewlekłą, często nieuleczalną chorobę. Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest po paleniu tytoniu najczęstszą przyczyną raka na świecie - zaznacza szef oświęcimskiego ZLA.

Wirus WZW typu B (HBV) jest około 100-krotnie bardziej zakaźny niż wirus HIV. Ocenia się, że co najmniej 60 proc. zakażeń u dzieci i dorosłych ma miejsce w placówkach służby zdrowia. Najczęstszą tego przyczyną są: nieprawidłowa sterylizacja oraz brak umiejętnego posługiwania się sprzętem jednorazowego użytku. Do zakażenia może dojść w czasie zabiegu chirurgicznego, różnych zabiegów diagnostycznych, wizyty u stomatologa lub podczas pobierania krwi. Szczepienia ochronne są jedyną skuteczną metodą zapobiegania WZW B.



Autor: WJ

Tagi: żółtaczka