Złożyli sprawozdania
Treść
Przedstawiciele powiatowych służb, inspekcji i straży zaprezentowali na ostatniej sesji Rady Powiatu w Oświęcimiu sprawozdania z działalności za ubiegły rok. Radni zapoznali się z informacjami złożonymi przez: Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Oświęcimiu, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu, Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Oświęcimiu, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu, Komendę Powiatową Policji w Oświęcimiu oraz Prokuraturę Rejonową w Oświęcimiu, choć jej przedstawiciela nie było podczas obrad.
Na łamach "Ziemi Oświęcimskiej" już prezentowaliśmy część sprawozdań. Dziś przyszedł czas na ostatnie informacje, będące podsumowaniem całorocznej pracy instytucji podległych powiatowi oświęcimskiemu.
Raport o stanie bezpieczeństwa ochrony przeciwpożarowej oraz zagrożeniach pożarowych powiatu w roku 2003 przedstawił komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu st. bryg. Tadeusz Spyra.
Ogółem na terenie powiatu oświęcimskiego w minionym roku zanotowano 1205 zdarzeń, w których 647 było pożarów, 512 miejscowych zagrożeń i 46 fałszywych alarmów. Wśród pożarów 2 były duże, 88 średnich oraz 557 małych. Najwięcej, bo 402 pożary objęły głownie trawy, śmietniki itp., a także tereny upraw - 145. W roku ubiegłym na obszarze powiatu oświęcimskiego paliły się 44 mieszkania.
Najczęstszą przyczyną pożarów była nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym, głównie papierosami i zapałkami - 560 razy.
W przypadku miejscowych zdarzeń odnotowano na terenie powiatu 309 małych, 199 lokalnych i 4 średnie przypadki. Interwencje PPSP dotyczyły głownie w tym przypadku zdarzeń, takich jak likwidacja gniazd z szerszeniami, osami itp. - 202 oraz innych niebezpieczeństw w obiektach mieszkalnych - 200.
Na powstanie miejscowych incydentów miały wpływ głównie zagrożenia w komunikacji drogowej - 52 interwencje oraz silne wiatry - 35 interwencji.
Statystycznie wyjazd do zdarzenia na terenie działania KP PSP w Oświęcimiu w ubiegłym roku następował co 7 godzin i 15 minut.
Liczba interwencji straży pożarnych w powiecie oświęcimskim porównując rok 2003 (1205 zdarzeń) w stosunku do roku 1999 (699 zdarzeń) wzrosła prawie dwukrotnie.
Sprawozdanie dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego powiatu oświęcimskiego w roku 2003 omówił Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oświęcimiu Andrzej Stasiuk.
W ramach prowadzonego nadzoru przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Oświęcimiu przeprowadzono w roku ubiegłym 5805 kontroli. W ich wyniku odnotowano 4 unieruchomienia za stan sanitarny zagrażający zdrowiu lub życiu człowieka, nałożono 155 mandatów karnych oraz skierowano 5 wniosków do sądu grodzkiego. Ponadto stacja wykonała badania laboratoryjne, wśród których największą liczbę stanowiły badania bakteriologiczne kału - 5295, środowiska pracy - 1510 oraz próby powietrza - 1356.
W roku 2003 przeprowadzono 413 kontroli w 80 zakładach pracy, które zatrudniały łącznie 10796 pracowników. Z 280 zakładów pracy objętych ewidencją w przypadku 45 występują przekroczenia NDS i N czynników szkodliwych dla zdrowia. W narażeniu na substancje chemiczne pracuje 48 osób w 4 zakładach. Z kolei w zapyleniu 1111 w 12 firmach, a narażonych na hałas jest 985 pracowników w 43 zakładach.
W szpitalu powiatowym w Oświęcimiu większość oddziałów dostosowano do wymogów sanitarno-technicznych. Szczególnie ważnym problemem jest modernizacja bloku operacyjnego, Oddziału Intensywnej Terapii, chirurgii urazowo-dziecięcej oraz chirurgii dziecięcej. Władze powiatu oświęcimskiego są zainteresowane jak najszybszym przeprowadzeniem koniecznych remontów, choć inwestycje wymagają dużych nakładów finansowych.
Autor: WJ
Tagi: sprawozdania