Zasiłki ze zwrotami
Treść
Rada Miejska Brzeszcz ustaliła zasady częściowego lub całkowitego zwrotu od świadczeniobiorcy wydatków na zasiłki celowe, okresowe i pomoc rzeczową, przyznane osobom lub rodzinom, które nie spełniają ustawowego kryterium dochodowego.
Osoby i rodziny, które nie spełniają takiego kryterium, mogą otrzymać - przyznany przez dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej, na podstawie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego - zasiłek okresowy zwrotny na 3 miesiące. Nie może on przekraczać wysokości 300 zł miesięcznie i powinien być przeznaczony na pokrycie kosztów leczenia czy rehabilitacji. Osoby te mogą także ubiegać się o zasiłek celowy (tzw. zasiłek celowy zwrotny) lub pomoc rzeczową, które będą mogły przeznaczyć na: remont mieszkania, materiały opałowe, ubrania, koszty leków oraz rehabilitacji czy wyprawienie pogrzebu któregoś z członków rodziny.
Zasiłki te lub wartość udzielonej pomocy rzeczowej muszą być zwrócone w całości, ale dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej - na wniosek strony lub z urzędu - może rozłożyć zasiłek podlegający zwrotowi na raty. - Ilość i wysokość rat będzie określana w decyzji przyznającej świadczenie, przy czym maksymalna ilość nie może przekroczyć 6 rat - tłumaczą urzędnicy. - Spłata będzie następować w miesiącu następującym po realizacji całości świadczenia, do kasy OPS. Przy czym kwoty zwróconych wydatków na zasiłki okresowe, celowe i pomoc rzeczową w ciągu roku budżetowego nie pomniejszają kwoty wydatków na te świadczenia.
Istnieje też szansa częściowego lub całościowego umorzenia przez dyrektora OPS przyznanego zasiłku okresowego, celowego zwrotnego czy pomocy rzeczowej. Może się tak stać na wniosek strony, potwierdzony wywiadem środowiskowym lub na wniosek pracownika socjalnego, jeśli urzędnicy dojdą do konkluzji, że spłata niweczyłaby skutki udzielonej pomocy lub żądanie zwrotu od osoby zobowiązanej stanowiłoby dla niej nadmierne obciążenie.
Autor: WJ
Tagi: zasiłki