Zarobić na śmieciach
Treść
Obciążenie środowiska odpadami w powiecie oświęcimskim jest nadal znaczące
Składowisko Odpadów Komunalnych w Oświęcimiu ma uzyskać docelowo status regionalny. To jeden z punktów planu gospodarki odpadami dla powiatu oświęcimskiego, który przewiduje także utworzenie składowiska azbestu o randze regionalnej.
Poza tym przedstawiciele Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, którzy przygotowali dla starostwa oświęcimskiego program ochrony środowiska zaplanowali utrzymanie istniejącej spalarni na terenie Firmy Chemicznej Dwory oraz utworzenie instalacji do pirolizy na terenie Miejsko-Przemysłowej Oczyszczalni Ścieków w Oświęcimiu.
- Najważniejszym zadaniem strategicznym powiatu w zakresie gospodarki odpadami jest ograniczenie do minimum negatywnego oddziaływania odpadów na środowisko oraz maksymalny wzrost ich gospodarczego wykorzystania - uważają specjaliści z GIG-u.
Podkreślają, że na odpadach, ich utylizacji i "sprzątaniu" można zarobić. Tak jest na całym świecie. Ich zdaniem, jest to szansa dla powiatu, który zdaniem przedstawicieli katowickiego instytutu jest lepiej przygotowany w porównaniu z innymi powiatami, aby na śmieciach zarabiać.
Póki co chodzi o to, aby uzyskać dofinansowanie, w tym z funduszy europejskich na przedsięwzięcia, które w przyszłości pozwolą w sposób nowoczesny zagospodarowywać odpady. Wprawdzie od połowy lat 90. powiat i gminy prowadzą działania organizacyjne i inwestycyjne w tym zakresie, ale nadal obciążenie środowiska odpadami jest znaczące. Wskazują tutaj na składowiska bez zabezpieczeń ekologicznych czy "dzikie" wysypiska.
- W realiach powiatu oświęcimskiego głównym celem gospodarki odpadami jest i będzie zintensyfikowanie działań organizacyjnych i technologicznych umożliwiających maksymalny możliwy do osiągnięcia stopień odzysku wytwarzanych odpadów. Służyć temu może m. in. doskonalenie segregacji odpadów i gospodarowania odpadami opakowaniowymi - dodają fachowcy z GIG-u.
Autor: WJ
Tagi: śmieci