Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zadanie dodatkowe

Treść

Od 1 stycznia gminy nie mogą już liczyć na dofinansowanie dodatków mieszkaniowych z budżetu państwa. W przypadku Oświęcimia udział ten wynosił 36 proc. całości ponoszonych na ten cel nakładów.

W ubiegłym roku na wypłatę dodatków mieszkaniowych wydano w Oświęcimiu prawie 2,9 mln zł, z czego dotacja z budżetu państwa wynosiła ponad 903 tys. zł. Z tej formy pomocy korzystało średnio miesięcznie 1700 gospodarstw domowych. 58 proc. dodatków wypłacono najemcom z zasobów komunalnych, a pozostałe najemcom z innych zasobów oraz... właścicielom lokali mieszkalnych.

W projekcie tegorocznego budżetu miasta na wypłatę dodatków przeznaczono 1,8 mln, co oczywiście nie jest w stanie pokryć potrzeb sięgających już kwoty 3,1 mln, wyliczonych według aktualnie obowiązujących przepisów, tj. 70 proc. wydatków na normatywną powierzchnię lokalu.

Stąd podczas ostatniej sesji, radni miejscy podjęli decyzję o obniżeniu wskaźnika o 20 proc. i ustaleniu jego wysokości na poziomie maksimum 50 proc. wydatków przypadających na normatywną powierzchnię lub 50 proc. faktycznych wydatków ponoszonych za lokal mieszkalny.



Autor: WJ

Tagi: dodatki