Z pokolenia na pokolenie
Treść
Filateliści w Oświęcimiu świętowali jubileusz 50-lecia swojego Koła. Obecnie Koło nr 33 Polskiego Związku Filatelistów skupia 170 aktywnych członków.
- Nasza historia zaczęła się 14 grudnia 1954 roku, gdy powstało Koło Filatelistyczne nr 9 przy Zakładach Chemicznych "Oświęcim". W 1964 roku liczyło 149 członków, w dalszych latach osiągnęło liczbę 250 członków. W 1978 roku przeszliśmy pod Zarząd PZF, okręg w Bielsku-Białej i wówczas nastąpiła zmiana numeru - przypominali najstarsi członkowie Koła podczas spotkania jubileuszowego w Oświęcimskim Centrum Kultury, gdzie mieści się jego stała siedziba.
Spotkanie w OCK, z udziałem kilku pokoleń filatelistów, poprzedziła msza św. w intencji zmarłych członków w kościele św. Maksymiliana. Jubileusz był okazją do wręczenia odznaczeń i dyplomów związkowych dla zasłużonych filatelistów oraz, oczywiście, wspomnień. Skłaniała do nich m. in. ekspozycja, prezentująca dorobek Koła, które nosi imię Aleksandra Orłowskiego, dyrektora poczty w Oświęcimiu w okresie przedwojennym, ale także społecznika i kompozytora.
Uznawane jest za jedno z najprężniej działających, nie tylko w okręgu bielskim. W 1990 roku zostało odznaczone przez Zarząd Główny PZF "Złotą Odznaką Honorową". Lata działalności Koła 33 zaowocowały wieloma osiągnięciami i wystawami, urządzanymi wspólnie m. in. z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Filateliści z Oświęcimia urządzili ponad 60 wystaw, wydali 60 stempli okolicznościowych, związanych z Oświęcimiem i Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, zebrali 170 woluminów, dotyczących działalności ich Koła. Zaprojektowali również 16 stempli okolicznościowych, upamiętniających różne wydarzenia rocznicowe, społeczne i kulturalne ziemi oświęcimskiej.
Autor: WJ
Tagi: filatelistyka