Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wymierne korzyści remontów w szkołach powiatowych

Treść

Ponad 1 mln 70 tys. zł pochłonęły remonty w placówkach oświatowych podległych powiatowi 2004 roku. To jest blisko 140 tys. zł więcej niż rok wcześniej.

Wśród wykonanych remontów najwięcej związanych było z wymianą starych okien i to właśnie na ten cel poszło ok. 40 proc. wszystkich pieniędzy. Okna wymienione zostały w oświęcimskich szkołach: PZ 1, PZ 4, PZ 5, Specjalistycznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, a poza tym w PZ 8 w Chełmku, PZ 9 w Kętach i PZ 6 w Brzeszczach.

- Przy okazji remontów placówek oświatowych stosuje się nowoczesne rozwiązania w zakresie ogrzewania budynków, co pozwala na znaczne oszczędności i dzięki temu uzyskanie możliwości przeznaczania większych środków finansowych na wyposażenie w pomoce dydaktyczne pracowni przedmiotowych - zaznacza Bogdan Cuber, członek zarządu powiatu odpowiedzialny za oświatę.

Oszczędności ciepła to jeden z celów prowadzonych remontów. Równie ważny jest efekt ekologiczny, a w tym przypadku istotne są remonty kotłowni. W minionym roku przebudowano kotłownię węglową na gazową w drugim budynku PZ 9 w Kętach. Obok termorenowacji budynków szkolnych przeprowadzono także remont zaplecza kuchennego SOSW.

Przypomina, że w 2003 roku także przeprowadzono szereg prac termomodernizacyjnych właśnie pod tym kątem. W ich ramach poza wymianą stolarki okiennej w PZ 5 oraz PZ 6, wyremontowano także dach internatów przy SOSW, PZ 2, PZ 1, PZ 4, a w PZ 3 w Oświęcimiu zamontowano licznik poboru oleju opałowego celem rozdzielenia szkoły i warsztatów. Z kolei w PZ 7 w Jawiszowicach przebudowano kotłownię węglową na gazową. Przygotowano projekt koncepcyjny budowy sali gimnastycznej w PZ 8 w Chełmku.

- Wszystkie te zadania przekładają się na poprawę warunków kształcenia, a to z kolei na poziom edukacji, co nie uchodzi uwadze absolwentów nie tylko gimnazjów w naszym powiecie - dodaje Bogdan Cuber.


Autor: WJ

Tagi: remonty