Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wędrujący Koziołek

Treść

Bardzo ciekawa, wędrująca po Polsce wystawa "Fiknijmy Koziołka", zawitała ostatnio do brzeszczańskiego Ośrodka Kultury. Przyjechała spod Poznania, jeszcze nie wiadomo, gdzie pojedzie dalej.

Pomysłodawczynią wystawy, zorganizowanej z okazji 70. urodzin Koziołka Matołka, jest Emilia Waśniowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 w Poznaniu. - Jej głównym założeniem jest to, że w każdym ośrodku, w którym pojawi się ekspozycja, musi powstać jeszcze jeden portret Matołka i w ten sposób, powiększając się stale, wystawa wędruje dalej - opowiadają w Ośrodku Kultury w Brzeszczach. U nas dwa kolejne portrety Koziołka - "Matołek Warchołek" i "Koziołek Uniołek" - stworzyła Bernadeta Stępień, absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pastelistka. W ten sposób liczba prac wzrosła z 28 do 30.

Na wystawie można zobaczyć prace m. in. Edwarda Lutczyna, Małgorzaty Musierowicz, Zdzisława Witwickiego, Jerzego Flisaka i Bohdana Butenko. Wystawa przekazywana jest różnym ośrodkom bezpłatnie, pod warunkiem dodania w każdym z nich kolejnego portretu Matołka.

Podobizny Koziołka, wykonane przez znanych, profesjonalnych grafików i ilustratorów, można oglądać w górnym holu Ośrodka Kultury w Brzeszczach, natomiast na dole zgromadzono pokonkursowe prace plastyczne dzieci pod wspólnym tytułem "Z Koziej Wólki do Pacanowa". Można tam obejrzeć 11 prac grup przedszkolnych, a na sam konkurs wpłynęło ponad 200 podobizn ulubionego bohatera dziecięcych komiksów.

Już jutro natomiast w sali widowiskowej Ośrodka Kultury nastąpi rozstrzygnięcie konkursów, zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną OK: plastycznego dla grup przedszkolnych "Nasz przyjaciel Koziołek Matołek" oraz literacko-plastycznego dla uczniów klas I-IV szkół podstawowych "Wiwat, Koziołek!". Z laureatami spotka się też Ewa Stadtmueller, autorka książek dla dzieci.



Autor: WJ

Tagi: koziołek