Warsztaty ożywiania gospodarczego
Treść
W Oświęcimskim Centrum Kultury odbył się w środę, pierwszy z czterech zaplanowanych, warsztat ożywiania gospodarczego powiatu. Zaproszeni przedsiębiorcy, samorządowcy reprezentujący gminy i miasta, przedstawiciele instytucji okołobiznesowych ziemi oświęcimskiej analizowali w grupach czynniki odpowiadające za rozwój gospodarczy. Była to typowa diagnoza stanu, konieczna do budowy nowych koncepcji rozwoju. Organizatorami już drugich warsztatów ożywiania gospodarczego są Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu oraz Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu. Współorganizatorem środowego spotkania był Urząd Miasta Oświęcim. Kolejny, drugi warsztat lokalnego ożywienia gospodarczego odbędzie się 11 maja w Kętach.
Wśród uczestników warsztatu "A" znaleźli się m. in. starosta oświęcimski Józef Kała, wicestrosta Grzegorz Gołdynia, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu Jeremi Nieśpielak, burmistrz gminy Kęty Jan Olejarz, wójt gminy Oświęcim Andrzej Bibrzycki, wójt gminy Polanka Wielka Andrzej Huczek, członek zarządu ds. produkcji i techniki Firmy Chemicznej "Dwory" SA Józef Tusiński, dyrektor Banku Spółdzielczego w Zatorze Halina Syska i wiele innych zaproszonych osób, reprezentujących samorządy, biznes i instytucje z terenu naszego powiatu.
Spotkanie otworzył i uczestników przywitał starosta oświęcimski Józef Kała oraz prezydent Oświęcimia Janusz Marszałek. Z programem warsztatów zapoznała Kierownik Powiatowego Urzędu Pracy Wiesława Drabek-Polek.
- Mam nadzieję, że warsztaty przyczynią się do opracowania kierunków, które rzeczywiście doprowadzą do rozwoju gospodarczego naszego powiatu i tym samym do zmniejszenia bezrobocia - zauważył starosta oświęcimski Józef Kała.
Środowe spotkanie poprowadziła prezes Instytutu Współpracy i Partnerstwa Lokalnego w Katowicach Jadwiga Olszowska-Urban, zajmującą się realizacją polsko-amerykańskiego programu obejmującego m. in. partnerstwo lokalne. Specjalistka z instytutu wprowadziła uczestników w podjęte zagadnienie.
- Na terenie Małopolski w programie pobudzenia gospodarczego uczestniczy obecnie 15 powiatów i dwie gminy. Warto podkreślić, że powiat oświęcimski włączył się w jego realizację jako pierwszy w Małopolsce Zachodniej. Są efekty, o czym trzeba głośno mówić. W Dąbrowie Tarnowskiej jest właśnie pisany projekt na budowę zakładu gospodarki odpadami komunalnymi, związany z utylizacją mineralną. Lokalne ożywienie gospodarcze zależy przede wszystkim od nas. To właśnie my, wszyscy możemy wskazać na to, jakie są nasze potrzeby i w jaki sposób należy je zaspokajać - podkreśliła prezes Jadwiga Olszowska-Urban.
Strategia Rozwoju Powiatu Oświęcimskiego, która powstała w 1999 roku, należy do ważnych dokumentów miedzy innymi dlatego, że wypracowane na warsztatach projekty mogą niejako wypełnić ją treścią. Strategię przybliżył uczestnikom spotkania naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Kultury i Sportu starostwa Jerzy Chrząszcz.
Kolejnym elementem środowych warsztatów, poprzedzającym pracę w grupach, było porównanie powiatu oświęcimskiego do wielkiej beczki pełnej zasobów, w której jednak są nieszczelności. Uczestnicy spotkania wraz z prezes Jadwigą Olszowską-Urban szukali elementów składowych "beczki".
Najważniejszą częścią warsztatu "A" była praca w grupach. Uczestników podzielono na pięć zespołów, w których analizowano po jednym czynniku odpowiedzialnym za stan gospodarki powiatu oświęcimskiego. Do tych czynników należą: dostęp do kapitału, środowisko gospodarcze, infrastruktura, zasoby ludzkie i jakość życia.
Po zakończonej pracy grupowej przyszedł czas na prezentację stanowisk oraz pytań przez liderów grup. W ocenie Jadwigi Olszowskiej-Urban spostrzeżenia uczestników warsztatu były trafne i ujmowały w sposób wyczerpujący zagadnienia. Specjalistka od lokalnego ożywienia gospodarczego zwróciła uwagę, iż często poruszana kwestia powstania Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu oraz istnienie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau są czynnikami, które mogą sprzyjać rozwojowi, tak miasta, jak i powiatu.
Autor: WJ
Tagi: warsztaty