Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Warsztaty o Annie Frank

Treść

Z powodu ograniczonej ilości miejsc, tylko do 15 września można zapisywać się do udziału w dwudniowych warsztatach, które stanowią część projektu edukacyjnego, organizowanego przy okazji otwarcia wystawy "Anna Frank - historia na dzień dzisiejszy". Odbędą się one 21-22 września w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu.

Organizatorami warsztatów dla nauczycieli i pedagogów są Centrum Żydowskie i Dom Anny Frank w Amsterdamie, we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie i Stowarzyszeniem "Nigdy Więcej". W ramach tego samego projektu, dzień wcześniej, odbędą się także warsztaty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Nauczyciele wezmą udział 21 września w prezentacji filmu "Krótkie życie Anny Frank", a warsztat "Możliwości wykorzystania dziennika Anny Frank oraz filmu w edukacji szkolnej" poprowadzi dr Piotr Trojański z Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Po południu odbędzie się otwarcie wystawy "Anna Frank - historia na dzień dzisiejszy", z wykorzystaniem elementów metody "peer education", które prowadzić będzie Julia Suchar z Domu Anny Frank w Amsterdamie. Później warsztat "Holocaust oczami dziecka" poprowadzi Robert Szuchta z LXIV LO im. S. Witkiewicza w Warszawie.

Dzień następny wypełni szkolenie wprowadzające do programu "Ślady Przeszłości - uczniowie adoptują zabytki w kontekście edukacji wielokulturowej), prowadzone przez Monikę Koszyńską z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

Wystawa "Anna Frank - historia na dzień dzisiejszy" jest częścią międzynarodowej działalności Domu Anny Frank. Jej różne wersje językowe wędrują po szkołach, ośrodkach kultury, nauki itp. na całym świecie. Podzielona jest na trzy tematy. W pierwszym opowiada historię dziewczynki i jej rodziny, za pomocą cytatów z jej dziennika i zdjęć z albumu rodzinnego. Wystawa pokazuje także to, co działo się w tamtych czasach w Europie, czyli opowiada historię Rzeszy Niemieckiej, Holandii i innych krajów przed, w czasie i po II wojnie światowej. Trzecia część to dzień dzisiejszy - to, co dzieje się na ulicach europejskich i światowych miast. Na panelach prezentowane są także portrety ocalałych z holocaustu i wojny.

Wystawa będzie czynna w oświęcimskim Centrum Żydowskim do 31 października.



Autor: WJ

Tagi: warsztaty