Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Walczyli o wolność

Treść

Obchody Święta Niepodległości w Brzeszczach stały się okazją do odsłonięcia tablicy poświęconej uczestnikom walk o wolność i granice Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1914-1921. Tablica, ufundowana staraniem Społecznego Komitetu Upamiętnienia Czynu Niepodległościowego Mieszkańców Brzeszcz i Stowarzyszenia "Brzost", została wmurowana w ścianę kościoła pw. św. Urbana.

Inicjatywa ufundowania tablicy lub pomnika, który upamiętniałby mieszkańców walczących o wolność i granice Rzeczypospolitej, pojawiła się już w latach 80. Wyszły z nią osoby zaangażowane w prace Komitetu. W zeszłym roku zwróciły się one do Stowarzyszenia na Rzecz Gminy Brzeszcze "Brzost". Od tego momentu rozpoczęła się akcja zbierania nazwisk. - Nie udało nam się jednak dotrzeć do wszystkich nazwisk, dlatego na tablicy znalazła się tylko ogólna inskrypcja, aby nikogo nie urazić. Natomiast dalej zamierzamy prowadzić poszukiwania - mówi Teresa Jankowska, dyrektor Ośrodka Kultury w Brzeszczach i członek Stowarzyszenia "Brzost".

Jak dotąd udało się dotrzeć do nazwisk 23 mieszkańców Brzeszcz i 3 mieszkańców Wilczkowic. Poza tym znane są nazwiska 9 ochotników z Brzeszcz, którzy w 1919 roku walczyli w II Brygadzie Legionów pod dowództwem kapitana Cezarego Hallera, a także nazwiska 17 osób, które w latach 1919-1920 walczyły o ukształtowanie wschodniej granicy RP. Większość spośród nich walczyła również w legionach. Udało się również dotrzeć do 14 nazwisk uczestników powstań śląskich z lat: 1919, 1920 i 1921.

- Według nieżyjącego już Feliksa Chowańca, który pasjonował się historią Brzeszcz, w walkach w latach 1914-1920 brało udział około 150 mężczyzn z Brzeszcz - dodaje Teresa Jankowska. - Mamy nadzieję, że sama uroczystość spowoduje, iż zostaną odkryte kolejne nazwiska.

Jednym z najbliższych kroków Stowarzyszenia "Brzost" mają być poszukiwania w archiwach Muzeum Czynu Niepodległościowego w Krakowie. W jego zbiorach znajduje się również sztandar Oddziału Związku Legionistów Polskich w Brzeszczach.

Uroczystość odsłonięcia tablicy poprzedziła zbiórka pocztów sztandarowych i przemarsz wraz z orkiestrą dętą Kopalni Węgla Kamiennego "Brzeszcze" do kościoła św. Urbana, gdzie odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny.



Autor: WJ

Tagi: niepodległość