Testament pamięci

Treść
Podczas dwudniowych obchodów 63. rocznicy deportacji pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz ponownie skierowano apel do Prezydenta RP o proklamowanie 14 czerwca - Dniem Pamięci o Polskich Ofiarach Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych oraz uchwalenie 27 stycznia - Dniem Pamięci o Holocauście w Polsce.
Uroczystości rozpoczęły się w Tarnowie, skąd 14 czerwca 1940 roku hitlerowcy przewieźli do nowo utworzonego obozu koncentracyjnego Auschwitz grupę 728 Polaków, głównie młodych ludzi, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku.
Obchody w Oświęcimiu rozpoczęły się od mszy św. w intencji ofiar obozu Auschwitz odprawionej w kościele Miłosierdzia Bożego na Zasolu. W przemówieniu pod Ścianą Śmierci jeden z więźniów pierwszego transportu Józef Hordyński (numer 347) zwrócił się do młodzieży, aby przechowała pamięć o tamtych wydarzeniach dla następnych pokoleń. - Nas jest coraz mniej i to na was spoczywa odpowiedzialność za pamięć o Auschwitz - powiedział Józef Hordyński.
Jak kilkakrotnie podkreślano, Polacy byli pod względem liczebności drugą grupą narodowościową wśród ofiar po Żydach. Zwrócił na to uwagę także Kazimierz Zając (numer 261), także więzień pierwszego transportu, który przemawiał przed tablicą pamiątkową na budynku dawnego monopolu tytoniowego, w którym umieszczony został pierwszy transport.
- Doskonale rozumiemy aspiracje Oświęcimia do swobodnego rozwoju, dlatego zdecydowanie popieramy powstanie tutaj Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej - stwierdził Kazimierz Zając, wyrażając nadzieję, że za rok przy tej okazji dojdzie w tym budynku do spotkania nie tylko ze studentami, ale także na stałej wystawie poświęconej wydarzeniu sprzed 63 laty. Starosta oświęcimski Józef Kała i prezydent Oświęcimia Janusz Marszałek zadeklarowali poparcie tych starań.
Organizatorami uroczystości byli: Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich i Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem.
Autor: WJ