Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Szkolni ekolodzy

Treść

Wielki, trwający ponad trzy miesiące II Gminny Konkurs Ochrony Środowiska, zorganizował zatorski Ośrodek Kultury. W środę odbył się jego wielki finał.

Konkurs przeprowadzany był pod patronatem burmistrza Zatora i brali w nim udział przedszkolacy oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych w gminie. W jego ramach odbywało się wiele imprez, akcji i "zadań specjalnych".

Rozpoczęło się od konkursu plastycznego o tematyce "ochrona środowiska", który każda z placówek przeprowadzała we własnym zakresie i 5 wyłonionych prac musiała przedłożyć komisji konkursowej.

Jurorzy sprawdzali także utrzymanie czystości w środowisku szkoły czy przedszkola oraz na terenie otoczenia ich działek (dojazdy, dojścia). Dzieci przygotowywały także gazetki ścienne o segregacji odpadów i "ekologiczny" wystrój klas.

Ciekawa była też konkurencja prac pisemnych na temat: "Marzę, by moje miejsce zamieszkania było...". Tu do komisji trafiały maksymalnie po trzy prace indywidualne, wyłonione w szkołach. Oceniano także zbiórkę surowców wtórnych, prace na rzecz środowiska poza terenem szkoły (np. efektywny, udokumentowany udział w akcji "Sprzątanie świata", przy sadzeniu drzew, dbaniu o obiekty ochrony przyrody itp.). Klasy organizowały także wycieczki ekologiczne z ciekawym programem (jedna wybrała się na przykład, by oglądać żeremię bobrów).

Jedną z ostatnich konkurencji był Gminny Konkurs Wiedzy Ekologicznej. Wśród szkół podstawowych zwyciężyła w snim SP w Zatorze, przed SP w Laskowej, SP w Podolszu, SP w Graboszycach i SP w Smolicach. Wśród gimnazjalistów nalepsi byli uczniowie Gimnazjum w Zatorze, a po nich sklasyfikowano: Gimnazjum z Podolsza, Gimnazjum z Laskowej i Gimnazjum z Graboszyc.

Wszystkie te zmagania (z niektórych, ze zrozumiałych względów, zostały wyłączone przedszkolaki) oceniała komisja konkursowa w składzie: przewodniczący - burmistrz Zbigniew Biernat oraz członkowie - Mariola Talewicz, dyrektor Ośrodka Kultury, radny Marcin Błażej, przedstawiciel Urzędu Miejskiego Piotr Domagała i Józefa Momot, przedstawiciel OK.

- Dzieci zaprezentowały naprawdę wysoki poziom i pomysłowość, zaangażowali się też nauczyciele i wychowawcy. Na przykład w Przedszkolu w Rudzach bardzo ciekawie wykorzystano odpady do robienia pomocy dydaktycznych - ocenia Mariola Talewicz. - Ideami konkursu były: popularyzacja zagadnień związanych z ochroną przyrody, promocja wartości ekologicznych i kształtowanie właściwych postaw dzieci i młodzieży wobec środowiska naturalnego. Myślę, że cele zostały osiągnięte, a dzieci sygnalizowały nam na przykład dzikie wysypiska śmieci.

Po zsumowaniu punktów z poszczególnych konkurencji, w kategorii przedszkoli komisja przyznała dwa równorzędne pierwsze miejsca dla Samorządowego Przedszkola w Zatorze i Publicznego Przedszkola w Rudzach. Wyróżnienie zdobyło Przedszkole w Podolszu.

W grupie szkół podstawowych zwyciężyła SP w Zatorze, przed SP w Laskowej i SP w Podolszu. Wyróżnienie I stopnia zdobyła SP w Smolicach, a II stopnia - SP w Graboszycach.

W kategorii gimnazjów najlepsze było Gimnazjum z Laskowej, na drugim miejscu sklasyfikowano Gimnazjum w Podolszu. Wyróżnienie I stopnia otrzymało Gimnazjum w Zatorze, a II stopnia - Gimnazjum w Graboszycach.

Wernisaż wystawy prac plastycznych odbędzie się 21 maja w Ośrodku Kultury w Zatorze, dodatkową nagrodą będzie publikacja najlepszych prac literackich i zdjęć w kolejnych numerach lokalnego "Życia Zatora".



Autor: WJ

Tagi: konkurs;