Sytuacja sanitarno-epidemiologiczna w powiecie oświęcimskim
Treść
W ubiegłym roku odnotowano w powiecie oświęcimskim 35 zgonów z powodu chorób zakaźnych i zatruć. Zdaniem służb sanitarno-epidemiologoicznych, sytuacja pod tym względem systematycznie się jednak poprawia i dowodzą tego m.in. ostatnie statystyki, prowadzone przez oświęcimski Sanepid.
- Świadomość zagrożeń możliwymi zatruciami pokarmowymi i chorobami zakaźnymi jest w społeczeństwie coraz większa. Dotyczy to na przykład tzw. chorób brudnych rąk. Ludzie zaczęli po prostu uważać i dotyczy to również handlu czy gastronomii. Zmieniają się obowiązujące także w tym względzie standardy. Właściciele lokali czy sklepów nie mogą sobie pozwolić na uchybienia w tym względzie, bo grozi to sankcjami, do zamknięcia działalności włącznie. Stąd nie mieliśmy ostatnio do czynienia z dużymi ogniskami zatruć - mówi Adam Stasiuk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu.
Na liście zgonów, spowodowanych chorobami zakaźnymi i zatruciami, jedno z pierwszych miejsc w powiecie oświęcimskim zajmują przypadki związane z nadużyciem alkoholu, których w ub r. stwierdzono 8 oraz posocznica, która doprowadziła do śmierci 6 osób. Szef oświęcimskiego Sanepidu w tym miejscu jednak uspokaja, że odzwierciedla to jedynie statystycznie istnienie tej choroby, natomiast nie zanotowano w powiecie żadnych ognisk, jak to miało miejsce w kilku innych regionach kraju i nie ma żadnych powodów do obaw.
Najwięcej, bo 14, stwierdzono jednak przypadków zapalenia płuc i oskrzeli, które także zaliczane są do tej kategorii. Po jednej osobie zmarło na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C i WZW typu B. Dwie zatruły się śmiertelnie tlenkiem węgla, a po jednej - lekami i ługiem.
Na potwierdzenie swoich słów, dyrektor Stasiuk przytacza statystykę, dotyczącą bakteryjnych zatruć pokarmowych, których w ub. r. zarejestrowano 48, tj. o 29 mniej niż w 2002 roku. Zdecydowanie mniej było także zachorowań na biegunki wśród małych dzieci do lat 2. Odnotowano ich 67, podczas gdy rok wcześniej - aż 136.
Ujawniono tylko jeden przypadek czerwonki i 2 wieloosobowe ogniska zatrucia pokarmowego, przy czym jedno wywołane było przez salmonellę, a przyczyny drugiego nie udało się określić.
Autor: WJ
Tagi: zatrucia