Studenci-konserwatorzy w Muzeum Auschwitz
Treść
Przez kilka miesięcy w specjalistycznych pracowniach Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau odbywali praktyki konserwatorskie studenci z Krakowa, Warszawy i Torunia. W konserwacji butów pomagali też uczniowie Powiatowego Zespołu nr 5 Szkół Budowlanych.
- Studentki Zakładu Konserwatorstwa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu wykonały inwentaryzację rysunkowo-pomiarową oryginalnego, poobozowego, drewnianego budynku gospodarczego, na podstawie której zostaną przeprowadzone prace rozbiórkowe, a następnie konserwatorskie - informuje Rafał Pióro, kierownik Sekcji Konserwatorskiej Muzeum. - Z kolei studentki Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry w Toruniu przeprowadziły konserwację kilku obiektów na podłożu papierowym. Były to m.in. oryginalne karty z zapisem nutowym, pochodzące z okresu działalności obozu, materiały archiwalne Hygiene Institut z roku 1943 oraz trzy plakaty teatralne, pochodzące z roku 1953. W zależności od stanu zachowania konserwowanych obiektów, przeprowadzono szereg różnych procesów konserwatorskich.
Wspólne prace przy opracowaniach kolorystycznych, zachowanych w murowanym baraku w Brzezince, podjęły natomiast studentki Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa i Warszawy. - Wykonane zostały wstępne badania i ustalono program planowanych na następne lat prac konserwatorskich. Wszystkie przeprowadzone działania zostaną włączone w opracowywany przez pracownię konserwatorską projekt, dotyczący malarstwa ściennego i opracowań kolorystycznych ścian w KL Auschwitz-Birkenau. Poza tym, wykonano szereg drobnych prac konserwatorskich, związanych z malarstwem i metalem - wylicza Rafał Pióro.
Podczas wakacji do prac włączyli się także uczniowie Powiatowego Zespołu nr 5 Szkół Budowlanych w Oświęcimiu. Zakonserwowali ponad 40 tysięcy sztuk butów z ekspozycji z bloku nr 5.
- W sierpniu gościła także u nas prof. A. Heritage wraz z 15-osobową grupą studentów konserwacji z Kolonii - dodaje kierownik Pióro. - Przeprowadzili szereg działań konserwatorskich, dotyczących obiektów pochodzących z Działu Zbiorów. Aktywnie włączyli się także w prace związane z przygotowaniem projektu, dotyczącego malarstwa ściennego.
Autor: WJ