Strażnica i fotoradar
Treść
Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu ma otrzymać w tym roku fotoradar. Urządzenie o wartości 120 tys. zł, które pomoże policjantom ścigać piratów drogowych, przekaże Komenda Główna. Rzecz w tym, że policji nie stać później na jego utrzymanie.
Policjanci nie ukrywają, że liczą na wsparcie gmin. Podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Rady Powiatu, zastępca komendanta powiatowego Jerzy Wróbel powiedział, że nie wszystkie jeszcze gminy odpowiedziały na prośbę KPP.
Przy okazji wskazał jeszcze raz na korzyści wynikające z posiadania fotoradaru. Przytoczył badania przeprowadzone w Krakowie, z których wynika, że liczba wypadków na drogach, gdzie zamontowano to urządzenie, zmalała aż o 30 proc.
Sprawa fotoradaru to jeden z problemów poruszanych podczas posiedzenia Komisji, która oceniała zapisy projektu tegorocznego budżetu powiatu pod kątem bezpieczeństwa i porządku.
Starosta Józef Kała podkreślił, że sprawą podstawową jest powstanie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Najważniejszym zadaniem w tym roku jest uzyskanie pozwolenia na budowę nowej strażnicy dla Państwowej Straży Pożarnej i CPR, zakupienie projektu oraz zrealizowanie wszystkich prac projektowych, tak aby w roku 2005 inwestycja mogła się rozpocząć. Przyszła strażnica, której koncepcja została zaprezentowana w ub. r., ma powstać przy ul. Zatorskiej (obwodnica). Strażacy także liczą na wsparcie finansowe gmin przy opracowaniu planu.
CPR w Oświęcimiu, zgodnie z decyzją wojewody małopolskiego, ma działać samodzielnie. Aby jednak tak się stało, potrzebna jest jeszcze zgoda Ministerstwa Zdrowia. CPR będzie jednym z elementów zintegrowanego systemu ratownictwa medycznego. Oprócz tego obejmuje on szpitalne oddziały ratunkowe i zespoły wyjazdowe.
Generalnym celem programu jest zintegrowanie wszystkich podmiotów ratownictwa w jeden system, mający wspólną sieć łączności, wspólne procedury ratownicze i odpowiedni sprzęt medyczny.
Autor: WJ