Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Statoil Polska 7 lat zabiegał o budowę swojej stacji w Oświęcimiu

Treść

Niewykluczone, że jeszcze przed końcem tego roku przy ul. Nojego w Oświęcimiu powstanie stacja benzynowa sieci Statoil Polska, a wraz z nią - kompleks handlowy. Polska grupa norweskiego koncernu zabiegała o tę inwestycję od 7 lat. Na przeszkodzie stały m.in. protesty Zielonych.

O ile nic nie stanie już na przeszkodzie, w październiku na tzw. zworniku mają rozpocząć się prace budowlane. Historia starań Statoilu o budowę stacji w Oświęcimiu ma swój początek w 1997 roku, gdy koncern wystąpił do miasta o wydanie warunków budowy i zagospodarowania terenu. Plany budowy stacji w tym miejscu miały jednak zarówno zwolenników, jak przeciwników. Przeciwko budowie stacji w tym miejscu zaprotestowało także Towarzystwo na rzecz Ziemi.

Na jego wniosek Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję o warunkach zabudowy w części dotyczącej stacji, natomiast utrzymało zgodę na sklep. Odpowiedzią Statoilu była skarga złożona do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W tym czasie usunięta została inna przeszkoda, na którą powoływali się m.in. Zieloni, czyli brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. W ubiegłym roku Rada Miasta przyjęła taki plan, który uwzględnia także możliwość powstania w tym miejscu stacji benzynowej. To przyspieszyło dalsze kroki.

Statoil bowiem nie tylko nie zrezygnował ze swoich planów w Oświęcimiu, ale także zobowiązał się uczestniczyć w kosztach przebudowy skrzyżowania ulic Dąbrowskiego, Nojego i Wysokie Brzegi. Niedawno powiat, któremu podlega ul. Dąbrowskiego, podpisał w tej sprawie porozumienie ze Statoilem i firmą Sorat Invest. W ten sposób, obok budżetów powiatu i miasta oraz środków przyznanych w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego, będą one miały swój udział w tym przedsięwzięciu. Statoil zadeklarował kwotę 1,1 mln zł.

Przebudowa skrzyżowania będzie prowadzona równolegle z budową stacji, bowiem uwzględnia m.in. wykonanie do niej dojazdu. Plany zakładają, że stacja może być gotowa jeszcze przed końcem tego roku.

- Rozmowy o udziale partnerów zagranicznych w modernizacji ul. Dąbrowskiego przedłużały się, ale ostatecznie udało nam się zamknąć montaż finansowy tego przedsięwzięcia. 10 miesięcy, bo tyle trwały negocjacje, to chyba niespecjalnie długo, biorąc pod uwagę, że sprawa ciągnęła się od kilku lat - zaznacza Mirosław Wasztyl, naczelnik Wydziału Inwestycji i Rozwoju Powiatu.

Obok stacji ma powstać kompleks handlowy sieci Sorat Invest.

Statoil Polska ma na terenie kraju już 200 stacji benzynowych, które czynne są całą dobę. Obok możliwości zatankowania paliwa, kierowcy mają m. in. okazję umyć na nich także samochód. Wszystko to - jak twierdzi koncern - przy spełnieniu najwyższych wymagań z zakresu ochrony środowiska.


Autor: WJ

Tagi: statoil