Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sprawa zawyżonych rozliczeń za wodę w Oświęcimiu

Treść

Na 14 października wyznaczony został termin rozprawy przed Sądem Rejonowym w Oświęcimiu, w której stroną pozywającą jest Stowarzyszenie Właścicieli Lokali Mieszkalnych i Użytkowych w Oświęcimiu, a pozwanym gmina miejska Oświęcim, a konkretnie Zarząd Budynków Mieszkalnych. Sprawa dotyczy zawyżonych rozliczeń za wodę.

W tym przypadku Stowarzyszenie reprezentuje 5 rodzin z os. Zasole, które na niewłaściwy, ich zdaniem, sposób rozliczania wody zwróciły uwagę już przed dwoma laty. Problem jednak cały czas narasta i w tym roku znów część mieszkańców zasobów komunalnych nie może pogodzić z wysokimi rachunkami. - Sprawa dotyczy nie tylko Zasola. Skontaktowali się ze mną także mieszkańcy z os. Chemików - zwraca uwagę radna Małgorzata Margol, która w tej sprawie wystąpiła z interpelacją.

- Za I półrocze 2003 roku naliczone kwotowo różnice znów kształtują się powyżej 100 zł. Dlaczego? Przecież wodomierze w mieszkaniach posiadają świadectwa legalizacji podobnie jak główne wodomierze, będące własnością PWiK - mówi Małgorzata Margol.

Jej zdaniem, jest już najwyższa pora, aby przystąpić do rzetelnej kontroli instalacji wodnych w budynkach, w tym w mieszkaniach i podpiwniczeniach wraz urządzeniami pomiarowymi indywidualnymi i głównymi oraz zmienić system rozliczeń na miesięczny. - Mieszkańcy są oburzeni, że posądza się ich o kradzież wody. Osobiście w to nie wierzę, tym bardziej w tej sytuacji, gdy sprawa jest tak nagłośniona. Poza tym sami zwracamy uwagę, że przedstawiciele poszczególnych ZUM bez zapowiedzi mogliby dokonać kontroli i zweryfikować zużycie wody poszczególnych rodzin - dodaje radna.

Nie zadowoliła jej, jak twierdzi, odpowiedę prezydenta miasta na interpelację. Wynika z niej m. in., że do tej pory w Polsce nie ukazały się przepisy wykonawcze do ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę z 2001 i przy obecnym stanie prawnym wodomierze są jedynie podzielnikami kosztów zużycia. - Jeżeli przepisy są niedoskonałe, to trzeba podjąć próby zmiany tej sytuacji. Mamy przecież przedstawicieli w parlamencie - dodaje Małgorzata Margol i zapowiada dalsze działania.



Autor: WJ

Tagi: woda