Spotkanie samorządowców
Treść
Starosta oświęcimski Józef Kała spotkał się w minionym tygodniu z burmistrzami i wójtami ziemi oświęcimskiej, aby omówić najważniejsze zagadnienia dotyczące powiatu oświęcimskiego. Wśród podejmowanych tematów na cyklicznie organizowanym przez starostwo spotkaniu znalazły się w centrum zainteresowania wspólne finansowane inwestycje na drogach powiatowych oraz akcja obejmująca likwidację azbestu. Na zakończenie przybliżono aktualne działania w ramach projektów wypracowanych na warsztatach lokalnego ożywienia gospodarczego.
W spotkaniu obok szeroko reprezentowanych przedstawicieli samorządów lokalnych powiatu oświęcimskiego, wzięli również udział dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Wiesława Drabek-Polek, naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Kultury i Sportu starostwa Jerzy Chrząszcz, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Miasta Urzędu Miasta Oświęcim Waldemar Tański oraz wicedyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Jerzy Mieszczak.
Starosta Józef Kała przybliżył temat remontów na drogach powiatowych w poszczególnych gminach ziemi oświęcimskiej. Już po raz kolejny są one prowadzone wspólnymi siłami samorządu powiatowego i gmin.
- Z tego miejsca pragnę wszystkim burmistrzom, wójtom oraz prezydentowi Oświęcimia serdecznie podziękować za włączenie się w realizację remontów na drogach powiatowych, przebiegających przez nasze gminy. Nakłady finansowe na ten cel, pochodzące z budżetów samorządowych, nie były małe i zwykle dzielono je po połowie. W efekcie wykonaliśmy wiele wspólnych inwestycji drogowych, które przyczyniły się do poprawy naszej infrastruktury - zauważył starosta oświęcimski Józef Kała.
Włodarz powiatu skupił się głównie na prezentacji strony finansowej wykonanych zadań drogowych w poszczególnych gminach. Zwrócił on uwagę samorządowców między innymi na kwotę 700 tys. zł jaką uzyskał powiat z Ministerstwa Infrastruktury, z jednoprocentowej rezerwy, na remont odcinka ul. Dąbrowskiego w Oświęcimiu. Dzięki staraniom władz powiatu dokonano tego po raz pierwszy, choć, jak podkreślił starosta, istniała taka możliwość również podczas trwania minionej kadencji.
Innym zagadnieniem poruszonym na spotkaniu była realizacja akcji bezpiecznego usuwania azbestu z poszczególnych gmin powiatu oświęcimskiego. Starosta zauważył, że również w przyszłym roku na ten cel będą przeznaczone do podziału pieniądze. Być może z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska zostanie skierowanych o 50 tys. więcej, dzięki czemu kwota dofinansowania wyniesie 150 tys. zł. W ocenie przybyłych na spotkanie samorządowców realizowana z dobrym skutkiem akcja - azbest jest potrzebna, a nawet konieczna.
Podczas spotkania zaprezentowano także obecny stan zaangażowania w realizację czterech projektów wypracowanych podczas warsztatów lokalnego ożywienia gospodarczego.
Naczelnik Waldemar Tański podkreślił, że do 15 listopada będą przekazane do gmin materiały zawierające regulamin, statut oraz informację budżetową Lokalnej Organizacji Turystycznej, która będąc efektem warsztatów, właśnie powstaje w Oświęcimiu.
Dyrektor PUP w Oświęcimiu Wiesława Drabek-Polek przybliżyła zagadnienie przetwórstwa rolno-spożywczego w powiecie. Podkreśliła, że konieczne jest stworzenie dogodnych warunków do kontaktu i wymiany informacji pomiędzy na przykład młynarzem i rolnikiem, dzięki czemu będzie stworzony pewnego rodzaju monitoring przetwórstwa rolno-spożywczego.
Starosta przedstawił kwestię powstania Funduszu Poręczeń Kredytowych. Obecnie są rozważane dwie możliwości jego usytuowania przy Agencji Rozwoju Regionalnego lub też przy Centrum Biznesu Małopolski Zachodniej w Oświęcimiu.
Z kolei naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Kultury i Sportu starostwa Jerzy Chrząszcz zaprezentował temat bazy danych zawierającej informację o firmach z terenu powiatu oświęcimskiego, dostępnej w Internecie na stronie powiatu oświęcimskiego. Obecnie istnieje możliwość pobrania ankiety do wypełnienia przez przedsiębiorców. Stanie się ona podstawą dla tworzonej bazy.
Autor: WJ
Tagi: samorząd