Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Spotkania z Jarkiem Wajakiem

Treść

Blisko 600 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu uczestniczyło we wtorek w dwóch spotkaniach z Jarkiem Wajkiem, zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu. Ex-wokalista Oddziału Zamkniętego wystąpił w domu kultury w Kętach a także w szkole muzycznej w Oświęcimiu z programem, w którym przestrzegał młodzież przed zażywaniem narkotyków i nadużywaniem alkoholu.

- Zagrożenie jakie niesie narkomania można nazwać dżumą XXI wieku. Narkotyki powodują wyniszczenie psychiczne i fizyczne człowieka i zarazem prowadzą do rozkładu rodziny. Musimy zrobić wszystko, aby temu przeciwdziałać. Dlatego nie boimy się mówić o tym problemie i podejmować konieczne działania. Apeluję do wszystkich mieszkańców o zaangażowanie się w walkę z tym niebezpiecznym nałogiem. Pan Jarek Wajk pokazuje, że był człowiekiem, który osiągnął sukces, upadł na dno z powodu narkotyków, ale powstał. Jego życie, muzyka jest przesłaniem dla młodzieży - podkreślił otwierając oświęcimski występ wicestrosta Grzegorz Gołdynia, będący inicjatorem spotkania artysty z młodzieżą.

Władze powiatu oświęcimskiego podjęły działania mające na celu między innymi walkę z narkomanią i innymi uzależnieniami. Na początku kwietnia odbyła się konferencja na temat bezpieczeństwa w szkole. Wówczas już po raz drugi diagnozowano przyczyny problemu i decydowano o działaniach mających na celu również walkę z narkomanią. Od lat w szkołach ponadgimnazjalnych naszego powiatu funkcjonuje monitoring wizyjny a placówki współpracują z policją.

Jarek Wajk przez ponad dwie i pół godziny prowadził z młodzieżą przejmujący i niezwykły monolog przerywany utworami z jego najnowszej płyty "Tchnienie". Śpiewał je przy akompaniamencie gitary akustycznej. Z każdą minutą swej wypowiedzi odkrywał cząstkę siebie i przeprowadzał słuchacza przez drogę swego życia, która wiodła od uzależnienia narkotycznego i alkoholowego, aż po wyzwolenie, jak to sam określił - z brania tych śmieci. Dziś po dziewięciu latach trwania w zwycięstwie nad swą słabością pomaga narkomanom w każdy możliwy sposób.

- Moja droga zaczęła się z szacunku do drugiego człowieka. Żyjemy w czasach, w których zazwyczaj wstydzimy się wzajemnej troski, a we mnie coś takiego się obudziło. Problem jest ogromny, jeśli chodzi o narkotyki i picie. Polska jest rozpita i w tej chwili jest rozpalona i zasypana prochami, a apogeum tego jest przed nami. Program, który prezentuję nie został napisany przy biurku, ale nakreśliło go życie, gdyż są to historie z mojego domu i z życia moich przyjaciół, którzy często już nie żyją. Podobnie rzecz się ma z moimi piosenkami, które przeplatają te opowieści. W obecnej mojej drodze utwierdza mnie Bóg, którego sile ufam - zauważył Jarek Wajk.

Z programem profilaktyki artysta jeździ od kwietnia zeszłego roku. Przez ten czas odwiedził on Elbląg i okolice, Mazury, Giżycko, Pisz oraz wiele małych miejscowości a nawet wiosek.

Jarek Wajk jest wokalistą, autorem tekstów i kompozytorem, który współpracował z takimi zespołami jak: Collage, Daab, The Lizzards" Day (później Houk), a od 1990 roku z grupą Oddział Zamknięty - legendą polskiej sceny muzycznej.

Obecnie jest on prezesem Stowarzyszenia "Jutro jest", które zajmuje się problematyką uzależnień oraz terapią osób niesłyszących i niedosłyszących.


Autor: WJ

Tagi: wajak