Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sposób na "blokersów"

Treść

Program profilaktyczno-sportowy "Tao" wzbudził w Oświęcimiu duże zainteresowanie. W tej chwili objętych nim jest 50 dzieci i młodzieży, ale potrzeby są większe, chętnych do udziału także.

- Wszystko zależy od możliwości finansowych. Przydzielone nam środki pozwoliły na zakup jednej maty i 50 strojów. Jeśli będą dodatkowe pieniądze, to nie byłoby przeszkód, aby program rozszerzyć na kolejne grupy dzieci i młodzieży - mówi komendant oświęcimskiej straży Piotr Ichniowski.

Niedawno pisaliśmy o programie przy okazji jego oficjalnej inauguracji. Obejmuje on uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz pierwszych gimnazjów. Okazuje się, że podobne programy są realizowane w niewielu ośrodkach w kraju, m. in. w Warszawie, Krakowie i Częstochowie.

Uczestnicy programu spotykają dwa razy w tygodniu w sali gimnastycznej Miejskiego Gimnazjum nr 3. - Spotkania, których czas zamyka się w dwóch godzinach lekcyjnych odbywają się pod patronatem szkoły Chi Ryu Aiki Ju Jitsu, a prowadzone są przez instruktorów z naszej komendy - dodaje Piotr Ichniowski, wyjaśniając, co oznacza Chi Ryu.

Jest to stylowa szkoła szerzej pojętego systemu wschodniej sztuki walki ju-jitsu. Jej osobliwość polega na tym, że pozbawiona jest agresji, uwzględnia nie tylko techniki i ćwiczenia motoryczne, ale także istotne ćwiczenia kształtujące wartości duchowe i cechy charakteru.

Wiedza i umiejętności zdobywane podczas systematycznej pracy na zajęciach Chi Ryu mogą mieć wpływ na inne dziedziny życia. - Jeśli młody człowiek uczy się systematycznie posłuszeństwa na sali ćwiczeń i odpowiedniego odnoszenia się do mistrza, podobnego zachowania można oczekiwać od niego w szkole, na lekcjach, a potem w dorosłym życiu. To samo dotyczy umiejętności koncentracji i dokładnego wykonywania zadań określonych przez instruktora - podkreśla szef oświęcimskich strażników.

Program ma także ukazać młodzieży alternatywne formy spędzania czasu wolnego, podczas którego nie będzie błąkać się bez celu po mieście. W ten sposób pozwoli na unikanie kontaktów ze środowiskami kryminogennymi, chociażby z tzw. blokersami.



Autor: WJ

Tagi: blokersi