Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Skarby Franciszkanów

Treść

Centrum Świętego Maksymiliana w Oświęcimiu-Harmężach
W głównym ołtarzu kościoła Centrum Świętego Maksymiliana umieszczony jest oryginalny obraz Matki Bożej Niepokalanej ze Lwowa. Jest to jeden z trzech skarbów znajdujących się w Centrum, o którego obecności wie niewiele osób.

- Dla franciszkanów jest to niezwykły obraz, bowiem przed I wojną światową, kiedy Rajmund Kolbe, późniejszy Maksymilian, stawiał pierwsze kroki w Zakonie Franciszkanów, złożył przed tym właśnie obrazem obietnicę Matce Bożej, że będzie dla Niej walczył - mówi ojciec Jan Maria Szewek.

Po II wojnie światowej, gdy władze sowieckie zamykały świątynie, zakonnicy w obawie przed profanacją ukryli obraz i przewieźli go pociągiem ewakuacyjnym w 1946 roku do Krakowa. Kiedy franciszkanie w latach dziewięćdziesiątych założyli Centrum Świętego Maksymiliana, klasztor krakowski przekazał obraz do Oświęcimia-Harmęż.

Drugim skarbem Centrum jest figurka Matki Bożej Niepokalanej wykonana z drzewa lipowego w obozie Auschwitz w 1940 roku przez więźnia Bolesława Kupca (nr 792). Nazywana jest również Matką Bożą z Oświęcimia lub Matką Bożą zza drutów. Góral z Poronina, uwięziony w Auschwitz wraz z pięcioma swoimi braćmi, wykonał ją potajemnie latem 1940 roku dla ks. Władysława Grohsa w dowód wdzięczności za niesioną przez niego pomoc materialną więźniom. Równocześnie w jej wnętrzu ukrył gryps - prośbę o pomoc dla rodziców pozostających na wolności. Figurka z obozu została potajemnie przekazana księdzu, jednak gryps znaleziony został dopiero w 1971 roku przez Władysława Kupca, brata rzeźbiarza.

Trzecim skarbem Centrum są "Klisze pamięci. Labirynty" - ekspozycja rysunków prof. Mariana Kołodzieja, byłego więźnia Auschwitz (nr 432) - wybitnego polskiego scenografa, autora wielu scenografii teatralnych i telewizyjnych oraz niezapomnianych ołtarzy na Wybrzeżu podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny.



Autor: WJ

Tagi: skarb skarby franciszkanie