Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rozmowy o tolerancji

Treść

Kto jest antysemitą? Co wiemy o Żydach? Skąd się wziął antysemityzm? - to tylko część pytań, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy pierwszego spotkania z cyklu "Rozmowy o tolerancji". Inicjatorem spotkań jest Centrum Żydowskie w Oświęcimiu wraz z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży i Stowarzyszeniem "Nigdy Więcej".

Pierwszy wykład, którego tematem był antysemityzm i związane z nim fakty i mity, zgromadził komplet publiczności. Dr Jolanta Ambrosiewicz-Jacobs z Uniwersytetu Jagiellońskiego i jednocześnie wiceprzewodnicząca grupy doradców "Edukacja dla tolerancji" przy OBWE zaprezentowała m. in. wyniki badań dotyczących antysemityzmu wśród młodzieży na przykładzie uczniów z trzech szkół średnich, w tym jednej z powiatu oświęcimskiego.

- Oświęcim jest i pozostanie miejscem szczególnym - podkreślają organizatorzy cyklu - Tu miał miejsce Holocaust narodu żydowskiego, ludobójstwo dokonane na Polakach, Romach, jeńcach radzieckich i przedstawicielach innych narodowości. Te tragiczne fakty na zawsze pozostaną integralną częścią historii miasta. W staraniach o stworzenie tolerancyjnej społeczności współczesnego miasta kluczowa pozostanie edukacja - zarówno młodzieży, jak i dorosłych. Idee pojednania między narodami, wzajemnego szacunku, tolerancji i otwartości wobec mniejszości, - które przekazujemy dzieciom i młodzieży - będą trwalsze, jeśli zostaną oparte na wiedzy. Pragniemy, by edukacja praktykowana w licznych ośrodkach edukacyjnych Oświęcimia, nie ominęła samego miasta i jego mieszkańców.

"Rozmowy o tolerancji" mają się skupiać na współczesności i praktyce życia codziennego, choć zawsze w kontekście wydarzeń minionych.

(AB)

"Mam przyjaciela Żyda, ale..." "Nie jestem antysemitą, ale... jeśli chodzi o banki". "Nie mam nic przeciwko Żydom, ale to lobby żydowskie w Waszyngtonie i w naszym rządzie..." - tak niejednokrotnie zaczynają się rozmowy o Żydach i antysemityzmie. Nie tylko w Polsce. Wielu ludziom, nieraz na eksponowanych stanowiskach, wydaje się, że wygłoszona na wstępie regułka o "braku antysemityzmu i wszelkich uprzedzeń do Żydów" jest świadectwem ich wysokiej kultury i tolerancji. O takich ludziach pisze w przedostatniej "Polityce" Ludwik Stomma. Nazywa ich "grzecznymi antysemitami". Większość naszych wyobrażeń o Żydach, jak i o innych mniejszościach, bierze się z braku wiedzy o tych grupach, kontaktów z nimi oraz stereotypów i uprzedzeń. Te ostatnie, jak pokazują badania, są bardzo głęboko zakorzenione w przeróżnych środowiskach. Swoisty fenomen antysemityzmu współczesnego polega i na tym, iż występuje on nawet tam, gdzie Żydów wcale nie ma. To co niepokoi dziś Europę, to fakt, że zjawiska antysemityzmu - mimo koszmarnego doświadczenia, jakim był w historii całej ludzkości Holocaust - nasilają się na całym świecie. Wpływa na to skomplikowana sytuacja na Bliskim Wschodzie, ale też ogólny kryzys gospodarczy w Europie, sprzyjający poszukiwaniu "winnych". To idealny moment dla wszelkich ruchów populistycznych i skrajnych. Stąd w całej Europie nasilają się wystąpienia przeciwko mniejszościom.

Alicja Bartuś



Autor: WJ

Tagi: tolerancja