Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rekordowy wykup mieszkań

Treść

Do Referatu Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Oświęcimiu wpłynęło w 2002 roku aż 836 wniosków o wykup mieszkania komunalnego. Udało się sprzedać jednak tylko 201, bo na tyle starczyło pieniędzy w budżecie miasta na przeprowadzenie wyceny lokali. W tym roku kolejnych 120 lokatorów zostało właścicielami, ale ciągle do załatwienia pozostało jeszcze ponad 500 wniosków.
Duże zainteresowanie wykupem spowodowane było obowiązującą do końca 2002 roku bonifikatą sięgającą 85 proc. ustalonej ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego. W przypadku wykupu wszystkich mieszkań w budynku bonifikata sięgała nawet 95 proc. Ci, którzy złożyli podania w ubiegłym roku, a nie nabyli jeszcze prawa własności, nie muszą się jednak martwić, bowiem ich wnioski objęte będą 85-procentową bonifikatą.

Przedłużające się załatwienie wniosków prezydent Oświęcimia tłumaczy problemami technicznymi związanymi z wypełnieniem obowiązującej procedury. - Podejmiemy jednak kroki, aby sprawę przyspieszyć - zapowiada Janusz Marszałek i nie wyklucza, że odpowiednie wydziały w magistracie będą pracowały w godzinach nadliczbowych.

Chce jednocześnie wystąpić do rady miasta z projektem uchwały o przedłużenie okresu obowiązywania 85-procentowej bonifikaty. - W 2003 roku złożono już 20 wniosków o wykup mieszkania, ale poza tym spotkałem się z wieloma zapytaniami w tej sprawie - dodaje prezydent miasta.

W myśl obowiązującej obecnie uchwały przy sprzedaży obowiązuje 70-procentowa zniżka, czyli tak jak było do 2001 roku.

Starania o wykup mieszkania komunalnego należy rozpocząć od złożenia podania wraz z adnotacją właściwego Zakładu Usług Mieszkaniowych ZBM, że jest się najemcą lokalu i nie ma zaległości w płaceniu czynszu. Później musi być przygotowana inwentaryzacja budowlana budynku, w którym znajduje się mieszkanie przeznaczone do wykupu. Na podstawie inwentaryzacji ZBM występuje do Starostwa Powiatowego o zaświadczenie o samodzielności lokalu mieszkalnego. Następnie biegły przygotowuje operat szacunkowy wyceny mieszkania na koszt Urzędu Miasta. Pod uwagę bierze się stan techniczny budynku, standard, eksploatację urządzeń.

Na wycenę mieszkań w tym roku miasto zaplanowało 60 tys. zł.



Autor: WJ

Tagi: mieszkanie mieszkania