Punktowane zdrowie
Treść
Dla większości publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej w powiecie oświęcimskim obecny rok zapowiada się jako wyjątkowo trudny.
Ogólna wartość kontraktów jest na poziomie roku ubiegłego, lecz wiele placówek, szczególnie niepublicznych, będzie miało mniej pieniędzy. Na dodatek obecnie świadczone usługi wyceniane będą według wartości punktowych, co oznacza, że zakłady będą musiały wykonać o wiele więcej usług, aby uzyskać te same pieniądze, co w ubiegłym roku.
ZZOZ w Oświęcimiu uzyskał kontrakt na wszystkie funkcjonujące oddziały oraz poradnie specjalistyczne zakładu. Ogólnie jest wyższy w porównaniu do ubiegłego roku, na co wpływ ma całoroczny kontrakt na szpitalny oddział ratunkowy. Finansowanie samych przyszpitalnych poradni specjalistycznych będzie jednak na niższym poziomie.
- Poza tym, nasz szpital będzie miał w tym roku możliwość prowadzenia 4 nowych poradni: nadciśnienia tętniczego, chorób płuc i gruźlicy dla dzieci, proktologicznej oraz poradni wad postawy - poinformowała Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor ZZOZ podczas spotkania szefów publicznych i niepublicznych zakładów w powiecie oświęcimskim.
- Zmienił się również tryb kierowania pacjentów na oddział dla przewlekle chorych. Obecnie na oddział ten pacjenci będą kierowani z innych oddziałów szpitalnych i na czas nie dłuższy niż jeden miesiąc. Jest to wymóg Narodowego Funduszu Zdrowia, dla naszych pacjentów z pewnością będzie to ograniczenie dostępu do świadczeń z zakresu opieki długoterminowej. Dlatego też należy zintensyfikować działania celem stworzenia nowych miejsc opieki długoterminowej na terenie naszego powiatu, przede wszystkim poprzez dokończenie modernizacji pałacu w Grojcu - stwierdził wicestarosta Grzegorz Gołdynia.
Niekorzystnie zakontraktowane zostały świadczenia stomatologiczne. Z kolei NZOZ "DERMA-MED", zlokalizowany w jednej z oświęcimskich przychodni, z uwagi na niskie stawki zaproponowane przez Fundusz, jest bez kontraktu. Kierownik tego zakładu podpisał jedynie protokół rozbieżności licząc, że stanowisko Funduszu ulegnie zmianie.
Zdecydowanie niższy kontrakt ma NZOZ "VITA" Sp. z o. o. z Brzeszcz, świadczący usługi dla mieszkańców powiatu, jak również dla pacjentów z pogranicza.
Pomyślnym zjawiskiem, sygnalizowanym przez wielu dyrektorów, są lepsze kontrakty na świadczenia z zakresu rehabilitacji, co daje nadzieję na skrócenie czasu oczekiwania na zabiegi.
Poruszany był również problem dostępu pacjentów do opieki całodobowej. W poszczególnych gminach naszego powiatu opieka całodobowa świadczona jest przez właściwe zakłady opieki zdrowotnej bądź w oparciu o umowy zawarte z Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu.
Autor: WJ
Tagi: zzoz