Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pszczelarski jubileusz

Treść

Koło Pszczelarzy w Kętach uroczyście obchodziło jubileusz 70-lecia powstania.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w klasztorze oo. Franciszkanów w Kętach. Następnie wszyscy przenieśli się do Domu Kultury. Wśród gości znaleęli się przedstawiciele Polskiego i Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego z prezydentem PZP Tadeuszem Sabatem na czele, a także władze gminy Kęty. Jubileusz stał się okazją do wręczenia najaktywniejszym członkom koła odznaczeń i wyróżnień. Najwyższym odznaczeniem - Medalem im. ks. dr. Jana Dzierżona uhonorowani zostali: Józef Mojżesz i Stanisław Zaręba. Złotą Odznakę Polskiego Związku Pszczelarskiego otrzymali: prezes kęckiego koła Franciszek Babiuch, Wiesław Borowczyk, Jan Foryś, Jan Nycz i Stanisław Śliwka. Odznaką w stopniu srebrnym wyróżnieni zostali: Antoni Furtak, Jan Koczur, Aleksander Królicki, Władysław Lachendro, Józef Piskorek, Stanisław Stopczak, Ignacy Wadoń. Odznakę w stopniu brązowym otrzymał Grzegorz Amrozi. Osobne wyróżnienie wręczał burmistrz Kęt Roman Olejarz. Otrzymali je: Stanisław Zaręba, Władysław Pieczora, Błażej Banaś, Stanisław Śliwka, Jan Nycz, Kazimierz Gasidło, Józef Piskorek, Stanisław Stopczak, Ignacy Wadoń, Aleksander Królicki, Feliks Zemła, Edward Witek i Franciszek Babiuch.

W 1933 roku w Kętach zawiązał się Oddział Małopolskiego Związku Pszczelniczego we Lwowie. Na liście członków założycieli znalazło się 67 nazwisk pszczelarzy z Nowej Wsi, Malca, Witkowic, Bielan, Bulowic, Hecznarowic, Pisarzowic, Kobiernic i Bujakowa. Posiadali oni w sumie 712 pni. Prawdopodobnie jednak koło pszczelarzy w Kętach istniało już dużo wcześniej, co potwierdza sprawozdanie jego działalności za lata 1970-1973. Wspomina ono bowiem o zaginionej kronice kęckiego koła, która datuje się z czasów zaboru austriackiego. Poza tym, według sprawozdania, zawiązanie koła w 1933 roku miało charakter wznowienia jego działalności po przerwie, zapewne związanej z I wojną światową.

- Obecnie Koło Pszczelarzy w Kętach zrzesza 52 członków posiadających około 750 rodzin pszczelich - mówił podczas spotkania członek zarządu kęckiego koła Błażej Banaś. - W naszym kole 17 członków zdobyło tytuł mistrza pszczelarza. Przeciętna wielkość pasieki to 15 pni. Pasieki powyżej 50 pni posiada 3 pszczelarzy. W ostatnich latach działalność koła skupiała się głównie na rozprowadzaniu cukru i lekarstw dla pszczół, organizowaniu szkoleń i wycieczek poznawczo-szkoleniowych oraz na wzbogacaniu bazy pożytkowej dla pszczół, głównie sadzeniu drzew miododajnych.

W 1998 roku kęckie koło wzbogaciło się o własny sztandar. W tym roku natomiast, ze względu na zmiany granic administracyjnych, przystąpiło do Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie.

Podczas spotkania pojawiła się propozycja, aby dla uczczenia jubileuszu posadzić w Kętach zagajnik złożony z różnych odmian lipy. Burmistrz Olejarz zadeklarował, że gmina sfinansuje realizację pomysłu. Zagajnik taki, złożony z ok. 30 drzew różnych odmian lipy, posadzony zostanie prawdopodobnie w okolicach os. Kamieniec.



Autor: WJ

Tagi: pszczoła pszczelarze