Prezydent Oświęcimia Janusz Marszałek: "trudny rok"
Treść
- To był trudny rok. Czas wspólnych z radnymi Rady Miasta, samorządami, organizacjami i środowiskami gospodarczymi działań na rzecz rozwoju naszego miasta. Wiele już udało się nam razem osiągnąć, wiele jeszcze przed nami.
- Przygotowany został wniosek akredytacyjny o powstanie w Oświęcimiu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Są duże szanse na to, że w październiku 2004 roku uczelnia przyjmie pierwszych studentów.
- Rozpoczęły się już prace projektowe związane z powstaniem obwodnicy łączącej Oświęcim z autostradą A4, a następnie planowaną trasą S1. Po ostatnim spotkaniu z wicepremierem Markiem Polem mamy prawo mieć mocną nadzieję na zgodę pełnego włączenia się do austostrady na Kraków na węźle w Jeleniu-Dąbiu. To ułatwi znacznie dojazd do Oświęcimia od strony Krakowa.
- Wsparto finansowo drugi etap inwestycji przy ulicy Konopnickiej, czyli budowy tunelu pod linią kolejową do Skawiny, realizowanej przez Zarząd Dróg Wojewódzkich.
- Przygotowano sześć wniosków do Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Województwa Małopolskiego na lata 2004-2006, ogłoszonego przez marszałka województwa w roku ubiegłym w tym: remont i adaptacja Zamku Książąt Oświęcimskich, rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej w ramach eksploatacji Miejsko-Przemysłowej Oczyszczalni Ścieków. Budowa kanalizacji Pod Borem, dla Starych Stawów, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Międzynarodowego Centrum Edukacyjnego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Budowa kanalizacji deszczowej osiedla Zasole i Błonie, rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej dla osiedli w ramach eksploatacji Miejsko-Przemysłowej Oczyszczalni Ścieków. Budowa kanalizacji sanitarnej Monowice i Dwory-Kruki, poprawa układu komunikacyjnego Oświęcimia poprzez modernizację i rozbudowę obiektu mostowego na Sole (w ciągu ulicy Cichej), oświęcimska sieć informatyczno-edukacyjna, budowa biblioteki głównej w Oświęcimiu.
- Przejęcie od powiatu płyty Rynku Głównego oraz dobra współpraca ze starostwem powiatowym.
- Przygotowania do przejęcia przez miasto dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych.
- Wymiana okien w oświęcimskich szkołach podstawowych, gimnazjach i przedszkolach. Proces wymiany zakończy się w grudniu a łączny koszt wyniesie 1,4 mln złotych.
- Wyburzenie kompleksu budynków Haberfelda, który od kilku lat zagrażał bezpieczeństwu poruszających się w tym rejonie osób.
- Zapoczątkowanie działań w kierunku kreowania Oświęcimia jako Światowego Centrum Pokoju. Te działania poparł papież Jan Paweł II oraz ambasador Izraela w Polsce prof. Szewach Weiss.
- Rozpoczęcie działań w kierunku rozwoju ruchu turystycznego w centrum miasta z uwzględnieniem koncepcji Ogrodów Europy prof. Andrzeja Zolla.
- Oznakowanie przejść dla pieszych w pobliżu szkół na drogach powiatowych.
- Powstanie noclegowni w budynku przy ulicy Dąbrowskiego 139.
- Przekazanie budynku przy Dąbrowskiego 125 na potrzeby oświęcimskiego koła Polskiego Związku Niewidomych.
- Rozpoczęcie działań zmierzających do powstania koncepcji budowy przy ulicy Lipowej i Technicznej mieszkań socjalnych.
- Organizacja transportów charytatywnych wspierających działania miejscowego szpitala, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i szkół.
Do porażek zaliczyłbym:
- Niejasną sytuację prawną współprzewodniczenia w Radzie Fundacji na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, co w konsekwencji doprowadziło do utraty zaufania do ówczesnego sekretarza miasta Marii Pędrak
- Nie uznaję tego za porażkę, ale jestem niezadowolony ze słabego przyrostu nowych miejsc pracy.
- Nie powstały jeszcze tak wyczekiwane przez mieszkańców sklepy wielkopowierzchniowe, popularnie zwane supermarketami. Wiele jednak zostało zrobione, aby stworzyć odpowiedni klimat, przełamać obawy, rozwiać wątpliwości i uświadomić lokalnej społeczności potrzeby również w tym zakresie. Ten czas nie został zmarnowany, gdyż prowadzę rozmowy z inwestorami niemieckimi, włoskimi, austriackimi i francuskimi. Przyjazna atmosfera, jaką wspólnie tworzymy wokół miasta, daje nadzieję na dobry jego rozwój.
Autor: WJ
Tagi: marszałek