Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pomóc niepełnosprawnym

Treść

Dzięki inicjatywie starosty oświęcimskiego Józefa Kały i przy współudziale komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu uroczyście przekazano w środę 10 wózków - skuterów inwalidzkich o napędzie elektrycznym osobom niepełnosprawnym z powiatu oświęcimskiego.

W uroczystości, która odbyła się na placu komendy PPSP w Oświęcimiu, wziął udział - obok starosty Józefa Kały, komendanta PPSP Tadeusza Spyry, dyrektora PCPR w Oświęcimiu Elżbiety Kos - darczyńca z Holandii Hermanus Wolters. To dzięki jego zaangażowaniu udało się w krótkim czasie pozyskać dla mieszkańców ziemi oświęcimskiej potrzebne i zarazem kosztowne pojazdy. W oficjalnym przekazaniu skuterów osobom niepełnosprawnm uczestniczyła także Dyrektor Fundacji im. Królowej Polski św. Jadwigi w Poznaniu Bernadetta Gliszczyńska, która od 18 lat współpracuje z Holendrem.

Ogółem do tej pory przekazano osobom niepełnosprawnym 13 specjalistycznych skuterów. Wśród sprawnych inaczej znaleźli się mieszkańcy Oświęcimia, Kęt, Chełmka, Grojca, Bulowic.

- Wiele osób niepełnosprawnych chce się poruszać, brać udział w życiu publicznym i tego typu wózki mogą temu sprzyjać. Dają one możliwość przemieszczania się w szerokim zakresie, robienia zakupów, pokonywania drogi do szkoły, czy chociażby udania się na spacer. Nasz powiat przystąpił po raz pierwszy do tego typu akcji. Jesteśmy ciekawi, czy przyjmie się ona i z jakim skutkiem. Będziemy prosić o opinię w tej sprawie osoby niepełnosprawne, korzystające z tych pojazdów. Po dzisiejszym spotkaniu mamy obietnicę fundatora, że być może uda się zorganizować kolejny transport takich wózków - zaznaczył starosta oświęcimski Józef Kała.

Hermanus Wolters od lat zaangażowany w pomoc charytatywną, zgromadził w Holandii i wysłał do Oświęcimia 26 wózków - skuterów inwalidzkich o napędzie elektrycznym, 15 wózków tradycyjnych oraz 14 taboretów toaletowych. Przy czym należy pamiętać, że skutery były w większości poważnie wyeksploatowane i nadal wymagają remontu, który nie tylko sprowadza się do wymiany akumulatora. Stąd ich ilość przeznaczona dla niepełnosprawnych z powiatu oświęcimskiego będzie mniejsza z uwagi na potrzebne części do ich remontu, którym zajęli się strażacy z PPSP w Oświęcimiu.

Kolejne oficjalne przekazanie skuterów, będących darem z Holandii zostanie zorganizowane, jak tylko następna partia urządzeń zostanie sprawdzona i wyposażona w nowe akumulatory.

Osoby niepełnosprawne, które otrzymały specjalistyczne skutery w użyczenie na rok z możliwością przedłużenia okresu ich użytkowania, zostały wyłonione przez komisję. Ważnym kryterium, jakie brano pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków była niepełnosprawność kończyn dolnych kandydata z jednoczesną sprawnością umysłową.

Informację o możliwości podjęcia współpracy z Hermanusem Woltersem, zajmującym się pomocą humanitarną, przekazał staroście Józefowi Kale komendant PPSP Tadeusz Spyra. W niedługim czasie doszło do spotkania w szkole aspirantów PSP w Poznaniu starosty oświęcimskiego i dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Elżbiety Kos z Hermanusem Woltersem. Na spotkaniu, które miało miejsce 16 lipca ustalono szczegóły współpracy. Po dwóch tygodniach od podjętych decyzji dotarł do Oświęcimia transport wózków inwalidzkich z Holandii. Przekazany dar umieszczono w magazynie Powiatowego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Grojcu, który użyczył na ten cel dyrektor Stanisław Skirpan.

Dyrektor Fundacji im. Królowej Polski św. Jadwigi Bernadetta Gliszczyńska dokonała podczas środowej uroczystości oceny działalności starosty Józefa Kały.

- W trakcie mojej 18-letniej pracy w fundacji zdarzyły się dwa przypadki, aby osobiście starosta, czy wysoko postawiony urzędnik w hierarchii samorządowej, zabiegał o wózki inwalidzkie dla mieszkańców, w tym przypadku powiatu. Obok reprezentanta samorządu z Sanoka, to właśnie starosta oświęcimski był tym, który przyjechał do Poznania, aby sprawę doprowadzić do końca.

Zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym jest poważnym wydatkiem dla osoby niepełnosprawnej, gdyż nie podlega on refundacji ze środków PFRON. Koszt jego zakupu kształtuje się w granicach ok. 10 tysięcy zł.

Urządzenie to z pewnością ułatwi funkcjonowanie osobie niepełnosprawnej, głównie dzięki możliwości łatwego pokonywania uciążliwych odległości. Skuter jest przystosowany do jazdy po ulicy, jednak nasze przepisy drogowe w odróżnieniu od holenderskich, nie przewidują korzystania na drogach z tego typu pojazdów.


Autor: WJ

Tagi: niepełnosprawni