Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polsko-niemiecko-czeskie spotkanie muzyczne w Oświęcimiu

Treść

Egzotyczne rytmy posiadające swe korzenie w kulturze muzycznej ludów Gwinei wprowadziły w afrykańskie klimaty publiczność, która zjawiła się Międzynarodowym Domu Spotkan Mlodzieży na koncercie podsumowującym trójstronne warsztaty muzyczne. - Dialog można prowadzić w rożny sposób - powiedział Leszek Szuster, dyrektor MDSM - Muzyka jest jedną z tych dróg. Mamy nadzieję, że to nowe przedsięwzięcie wpisze się już na stałe w naszą pracę.

Kurs poprowadzi Tomas Ondrusek, który studiował grę na perkusji w Norymberdze i w Stuttgarcie, zaś muzykę afrykańską u mistrza gry na bębnach Famadou Konate. Bazą rytmów gwineiskich jest melodia, która powstaje podczas "rozmowy" między trzema bębnami basowymi - doudoun, sangba, kenkeni. Koncert Tomasa Ondruska i młodych muzyków-amatorów bardzo się podobał. Wyjątkową atrakcją dla najmłodszej części publiczności była możliwość spróbowania swoich muzycznych sił po koncercie. Możliwość zobaczenia i dotknięcia marinby czy samodzielnego "pogrania" na bębnach dla wielu było wspaniałym przeżyciem.

(AB)

Tomas Ondrusek - koncertuje w całej Europie. Zajmuje się również prowadzeniem specjalistycznych seminariów w muzycznych szkołach wyższych (Brno, Monachium, Moskwa, St. Petersburg, Praga). Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w festiwalu Warszawska Jesień. Jest stypendystą Fundacji Studenckiej Narodu Niemieckiego.



Autor: WJ