Polsko-niemiecka wymiana młodzieży
Treść
Druga część projektu wymiany młodzieżowej "Przejścia", poświęconej prawom człowieka, a zwłaszcza problematyce uchodźców, odbywać się będzie w oświęcimskim Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży. Pierwsza część odbywała się w sierpniu w Internationales Forum na zamku w Bad Zellendorf w Niemczech.
Uczestnicy projektu zapoznają się więc podczas warsztatów z sytuacją uchodźców w obu krajach, biorących udział w spotkaniach. - Nasze spotkania i dyskusje poświęcone są możliwościom opieki socjalno-prawnej, organizowanej przez państwo oraz organizacje pomocy humanitarnej, sprawom związanym z udzieleniem azylu, nadaniem statusu uchodźcy, a także z powodami wydalenia uchodźcy z kraju, do którego przybyli - wyjaśniają organizatorzy warsztatów z oświęcimskiego MDSM. - Podczas realizacji projektu zajmować się będziemy ponadto problematyką przełamywania barier i wzajemnych uprzedzeń wobec ludzi innych narodowości, kultur i przekonań.
Po 14 uczestników z Polski i Niemiec (w wieku 17-23 lat) ma spotykać się podczas projektu z pracownikami polskich i niemieckich organizacji humanitarnych, rozmawiać z uchodźcami oraz korzystać z gier symulacyjnych. To wszystko ma posłużyć uwrażliwieniu młodych ludzi na kwestie solidarności z drugim człowiekiem. - Chcemy, aby ta wymiana przyczyniła się do tworzenia społeczeństwa otwartego i skłonnego do bezinteresownej pomocy drugiemu - zakładają organizatorzy.
br>
Autor: WJ
Tagi: mdsm