Pobór bez sztuczek
Treść
Wczoraj w powiecie oświęcimskim rozpoczął się pobór do wojska mężczyzn urodzonych w 1986 roku, jak również urodzonych w latach 1981 - 1985, którzy dotychczas nie stawili się do poboru. Okazuje się, że coraz mniej jest przypadków, gdy stający przed komisją poborową chcą uniknąć wojska.
Komisja lekarska, której przewodniczy lek. med. Jerzy Frączek oceni ich stan zdrowia i nada im kategorię, a poborowa zadecyduje o ewentualnych odroczeniach. Od zeszłego roku jej zakres pracy nie obejmuje orzekania o służbie zastępczej. Ten obowiązek przejęła komisja wojewódzka, działająca przy urzędzie pracy w Krakowie.
W pomieszczeniach internatu Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu, gdzie od kilku prowadzony jest pobór młodzi ludzie spokojnie czekają na decyzję o przyznaniu kategorii. Niewielu jest takich, którzy nie chcą mieć do czynienia z wojskiem. Sposoby o przechytrzeniu komisji lekarskiej powtarzane są już tylko w formie anegdoty. - Teraz nikt już nie bawi się w sztuczki. Lepiej mieć to za sobą, tym bardziej, że chyba mało kto ma szansę na pracę zaraz po ukończeniu szkoły. Tymczasem w wojsku jest szansa, aby ewentualnie zdobyć zawód. Osobiście zastanawiam się, czy nie zostanę na zawodowego - mówi Adrian z Oświęcimia.
Spostrzeżenia poborowych potwierdzają członkowie komisji poborowej oraz wojskowi.
- Od kilku lat obserwujemy inne podejście młodych ludzi do służby wojskowej. Wielu wiąże ze służbą nadzieje na przyszłość, na zdobycie specjalności przydatnych w cywilu - mówią wojskowi.
Zwracają uwagę, że coraz więcej mężczyzn chce uzyskać podczas poboru jak najwyższą kategorię, bo to może przydać się później w cywilu. Pracodawcy patrzą nie tylko na sprawę uregulowanego stosunku do służby wojskowej, coraz częściej atutem jest posiadanie kategorii A. Dotyczy to szczególnie ci, którzy na przykład chcą pracować w agencjach ochrony.
(BK)
PPŁK ZBIGNIEW ADAMCZYK, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Oświęcimiu. - Wielu młodych ludzi po zakończeniu jednego etapu edukacji bardzo często uczy się dalej, w efekcie korzysta z odroczenia. Prawnych możliwości odroczenia czy odbycia służby zastępczej jest tyle nikt w tej chwili szuka innych dróg wyjścia. Poza tym jest liczna grupa, która chce po prostu związać się z wojskiem, podejmując służbę w korpusie szeregowych zawodowych.
Autor: WJ
Tagi: pobór