Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Po wpadce dealerów marihuany w PZ 9 w Kętach

Treść

Władze gminy Kęty niespecjalnie poczuwają się do odpowiedzialności po drugim już w tym roku przypadku zatrzymania młodych ludzi, handlujących narkotykami w kęckich szkołach ponadgimnazjalnych. - Zwracam uwagę, że problem dotyczył szkół średnich, co do których nie jesteśmy organem założycielskim - powiedział Roman Olejarz, burmistrz Kęt.

Jednak - naszym zdaniem - problem nie do końca dotyczy jedynie szkół średnich, bo do tych właśnie placówek trafiają już raczej ukształtowani młodzi ludzie i to przeważnie właśnie z gminnych gimnazjów.

Zbigniew Jarosz, szef Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Gminy w Kętach, zastanawia się natomiast, na co gmina może mieć wpływ, a na co nie. I wśród spraw, na których władze skupiają swoje działania wymienia: uświadamianie rodziców i współpracę z nimi, tworzenie "kultury pozytywnych wzorów", dokształcanie nauczycieli, rozwój zajęć pozalekcyjnych (zagospodarowanie wolnego czasu), pomoc stowarzyszeniom i organizacjom społecznym, współpraca z organizacjami religijnymi, rozwój bazy sportowej i turystycznej.

- Natomiast zupełnie nie mamy wpływu na: prawodawstwo, ochronę młodych ludzi przed negatywnym wpływem mediów czy sekt, na podniesienie prestiżu sądów rodzinnych, rozwój rodzinnych domów dziecka, a także bezpośredniego wpływu na bezrobocie - wylicza kierownik Jarosz.

Burmistrz Olejarz przypomina, że już raz w gminie był pomysł utworzenia "interdyscyplinarnej" grupy, która zajmowałaby się takimi problemami, ale idea szybko umarła. - Teraz znowu pojawiły się takie głosy, zaproszenie jest skierowane do wielu przedstawicielstw różnych instytucji. Nie miałbym nic przeciwko temu, by takie forum powstało w naszej gminie - mówi Roman Olejarz.

(BAJ)

ZBIGNIEW JAROSZ, KIEROWNIK WYDZIAŁU EDUKACJI W KĘTACH:

- Działania, które wymieniłem, są naprawdę prowadzone w szkołach i poza nimi. To nie jest teoria. Dla przykładu - w tym roku w szkołach podstawowych gminy odbyło się 191 godzin pozalekcyjnych, czyli średnio 21 na szkołę, a w gimnazjach po 8 godzin na placówkę. Gmina organizuje też darmowe zajęcia na pływalni, wspieramy dwie świetlice, prowadzone przez parafie i trzecią, którą prowadzi Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Zapewniam też, że każdy pedagog szkolny w naszej gminie przeszedł przeszkolenie w temacie narkomanii.


Autor: WJ

Tagi: narkotyki