Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Po unijną dopłatę w powiecie oświęcimskim

Treść

Z danych GUS wynika, że w powiecie oświęcimskim jest 5.175 gospodarstw o powierzchni przynajmniej 1 ha, a więc takich, których właściciele mogą ubiegać się o unijną dopłatę. Póki co, o wpisanie do ewidencji producentów, co jest pierwszym warunkiem zgłoszenia tzw. wniosku obszarowego, wystąpiło do tej pory 49 proc. potencjalnych beneficjentów funduszy UE.

Wczoraj do południa, w pierwszym dniu przyjmowania wniosków obszarowych, w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa złożyły je 3 osoby. - Jak widać, nie ma kolejek. Jednocześnie ludzie ciągle pobierają wnioski niezbędne przy wpisie do ewidencji producentów. Osoba, która zamierza ubiegać się o dopłatę, powinna dokonać wpisu najpóźniej na 25 dni przed złożeniem wniosku obszarowego. Termin tego drugiego upływa 15 czerwca, więc łatwo sobie policzyć, ile zostało jeszcze czasu, aby dopełnić formalności - mówi Eugeniusz Flisek, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Oświęcimiu.

Do tej pory z wnioskiem o wpisanie do ewidencji producentów wystąpiło ponad 2530 osób, co stanowi ok. 49 proc. uprawnionych właścicieli gospodarstw. Szef oświęcimskiego Biura ARiMR spodziewa się, że w nadchodzących tygodniach wpisów będzie jeszcze przybywać. - Wielu ludzi tradycyjnie już na ostatnią chwilę zostawi zapewne załatwienie formalności, ale myślę, że jako Biuro nie powinniśmy mieć kłopotów, aby zarejestrować wszystkich, którzy dopełnią formalności. W minionych tygodniach były dni, że zgłaszało się dziennie po 70-80 osób i nie było problemów - dodaje Eugeniusz Flisek.

Wypełnienie wniosków nie nastręcza większych trudności, na dodatek rolnicy, którzy występują o dopłatę za pośrednictwem oświęcimskiej ARiMR, mogą skorzystać z pomocy pracowników Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który znajduje się w tym samym budynku.



Autor: WJ

Tagi: dopłaty