Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Piłsudski w Kętach

Treść

Pod patronatem "Dziennika"

W tym roku przypada 90. rocznica pobytu legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kętach. By upamiętnić to wydarzenie, w mieście organizowany jest konkurs dla gimnazjalistów, zatytułowany "Józef Piłsudski - pobyt w Kętach w 1915 roku". Odbędzie się on pod patronatem "Dziennika Polskiego".

Konkurs zostanie przeprowadzony 17 lutego w Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach, ale zgłoszenia przyjmowane będą tylko do końca stycznia. Jego organizatorami są: Wydział Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Gminy, kęckie Muzeum, Towarzystwo Miłośników Kęt oraz Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i b. Więźniów Politycznych - Koło MG w Kętach im. 3. Kompanii Obrony Narodowej "Kęty" 1939. Patronatem objął go burmistrz gminy Roman Olejarz.

Przygotowujący się do udziału w konkursie gimnazjaliści będą musieli opanować zagadnienia: udokumentowane fakty z życia Marszałka (daty, rodzice i rodzeństwo, szkoły, tytuły i stopnie wojskowe, zesłanie itp.), początki tworzenia legionów i szlak bojowy legionistów przed przybyciem do Kęt (ogólnie), organizacja pobytu Piłsudskiego w Kętach i okolicy, kęczanie, którzy zetknęli się z Marszałkiem, legioniści z Kęt, pamiątki, związane z legionistami w kęckim Muzeum, groby legionistów na Cmentarzu Komunalnym w Kętach, sztandar Związku Legionistów w Urzędzie Gminy Kęty, zachowane w oddziałach legionowych symbole polskości.

- Choć konkurs skierowany jest do gimnazjalistów, apelujemy o liczny udział pozostałych uczniów, celem pogłębienia wiedzy o historii naszego miasta - zachęcają organizatorzy.

Uczestników będzie obowiązywać znajomość przygotowanej przez organizatorów bibliografii, składającej się z 8 pozycji (m. in. teksty z "Dziennika Polskiego", "Trybuny Śląskiej", "Kęczanina" czy "Almanachu Kęckiego").

Konkurs będzie się składał z dwóch etapów - pisemnego (test wyboru) i ustnego. W pierwszym poszczególni uczniowie będą zbierać punkty dla swojego zespołu. Dane gimnazjum reprezentować będzie 3-osobowy zespół, który wybierze swojego lidera. Podczas egzaminu ustnego zespół będzie odpowiadał na 3 pytania, które wybierze z dwóch zestawów o różnej wartości punktowej (2 i 3 pkt.). Odpowiedzi będzie udzielał - po konsultacji z członkami zespołu - jego lider, przy czym na naradę z ekipą będzie miał minutę. Gdyby któreś zespoły otrzymały jednakową liczbę punktów, o zwycięstwie rozstrzygnie dogrywka, w której zespół odpowie na 3 pytania o wartości 1 pkt. Gdyby i ona nie wyłoniła lepszej drużyny, obie uplasują się na równorzędnych miejscach.

Opiekunowie zespołów z danej szkoły będą mieć prawo wniesienia do przewodniczącego komisji oceniającej protestu, który będzie musiał być rozpatrzony przed oficjalnym ogłoszeniem wyników.

Zdobywcy miejsc od I do III otrzymają puchary dla swoich szkół, a uczniowie - imienne dyplomy. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu dostaną medale pamiątkowe.


Autor: WJ

Tagi: piłsudski