Oświęcimianie w Rzymie
Treść
Konkretyzują się plany udziału powiatu oświęcimskiego w programie Interreg IIIc, który zakłada m. in. walkę z bezrobociem.
- Na zaproszenie ministerstwa skarbu Włoch i przy poparciu władz włoskiego miasta Andria, z którym powiat oświęcimski nawiązał współpracę, nasza delegacja uczestniczyła w negocjacjach dotyczących programu Interreg III c. Efektem dwudniowego spotkania jest opracowanie założeń do programu walki z bezrobociem - informuje wicestarosta Grzegorz Gołdynia.
Program współpracy międzyregionalnej pomiędzy państwami należącymi do Unii Europejskiej i wchodzącymi w jej struktury Interreg III c oferuje bogate możliwości rozwijania kontaktów, wymiany myśli i doświadczeń oraz przepływu informacji.
W latach 2004-2005, czyli w okresie realizacji Interreg III c, zaplanowano kilkanaście spotkań warsztatowych i konferencję, których tematem przewodnim będzie problem bezrobocia i sposoby jego likwidacji. Ustalono wielkość budżetu przeznaczonego na program. Jego kwota zamknie się w granicach miliona euro wraz z własnym wkładem finansowym, wynoszącym 25 proc. łącznie dla każdego państwa. Powiat oświęcimski, czyli strona polska, wniesie ze swej strony w okresie dwóch lat 13 tys. 240 euro, co zostało już zatwierdzone przez Brukselę.
- Naszej delegacji udało się wynegocjować w ramach programu trzytygodniowy staż dla pracownika oświęcimskiego starostwa w urzędzie jednego z państw europejskich. Celem tej zagranicznej praktyki będzie nabycie umiejętności pisania wniosków o środki akcesyjne. Jest to istotne z punktu widzenia możliwości wykorzystania pieniędzy przyznanych Polsce - dodaje Grzegorz Gołdynia.
Z wypracowanych podczas spotkania w Rzymie założeń do Interreg III c wynika, że tworzenie programu przeciwdziałania bezrobociu zostanie podzielone na trzy etapy. Ustalono, że program rozpocznie się w kwietniu od spotkania w Irlandii.
Do programu przystąpiły już regiony z Austrii, Irlandii i Słowenii, a o wejście starają się: Grecy, Belgowie i Czesi.
- Program jest wielką szansą nie tylko w tym wymiarze finansowym z racji niewielkich kosztów, ale przede wszystkim ze względu na kontakty międzynarodowe, które są niezbędne już teraz, w przeddzień wejścia Polski do Unii Europejskiej. Zdobywanie nowych doświadczeń, wiedzy, może w przyszłości procentować dalszym rozwojem ziemi oświęcimskiej we wszystkich sferach życia publicznego - podkreślił wicestarosta oświęcimski.
Autor: WJ
Tagi: praca