Obradowała komisja bezpieczeństwa
Treść
Już po raz drugi obradowała Komisja Bezpieczeństwa i Porządku, która zebrała się 28 stycznia w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu. Uczestnicy spotkania pozytywnie zaopiniowali projekt budżetu w sferze dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. Zagadnienie obejmujące finansowanie powiatowych potrzeb w tym zakresie wypełniło w całości środowe spotkanie, które poprowadził starosta oświęcimski Józef Kała.
W obradach komisji wzięli udział przedstawiciele powiatowych służb, straży, inspekcji oraz kierownik Referatu ds. Zarządzania Kryzysowego Sławomir Domasik. Na spotkanie zaproszono między innymi wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Oświęcimiu Jeremiego Nieśpielaka i Adama Zacharę, a także wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty Oddział Oświęcim Krystynę Wądołek.
Starosta Józef Kała przedstawił zebranym informację o zmianach ustawy o samorządzie terytorialnym, które miały wpływ na projektowany budżet powiatu na ten rok. Podkreślił on, że sprawą podstawową jest powstanie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które będzie samodzielnie funkcjonować na naszej ziemi, a nie tak jak wcześniej zakładano w powiązaniu z powiatem chrzanowskim. Zadaniem najważniejszym w tym roku jest uzyskanie pozwolenia na budowę nowej strażnicy dla Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu i CPR, zakupienie projektu oraz zrealizowanie wszystkich prac projektowych, tak aby w roku 2005 inwestycja mogła się rozpocząć.
Z założeniem projektu budżetu na ten rok zapoznała członków komisji, jak również przybyłych gości, skarbnik powiatu Katarzyna Wanat. Po przeanalizowaniu części budżetu dotyczącej bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciwpożarowej komisja zaopiniowała ją pozytywnie.
Podczas obrad komisji zabierali głos jej członkowie oraz przybyli goście. Zastępca komendanta Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu Jerzy Wróbel przedstawił zagadnienie zamontowania na terenie powiatu oświęcimskiego słupów z przeznaczeniem na fotoradar. Aparat o wartości ok. 120 tys. zł, który będzie mierzył prędkość pojazdów i wykonywał zdjęcie, tym przekraczającym dopuszczalną szybkość, zostanie przekazany dla KPP w Oświęcimiu z Komendy Głównej Policji w Warszawie. W tej sprawie nie ma jeszcze odpowiedzi ze wszystkich gmin naszego powiatu. Jednak warto podkreślić, iż wg wyników badań przeprowadzonych w Krakowie, ilość wypadków zmalała aż o 30 proc. po tym jak zastosowano fotoradar.
Na ten rok zaplanowano jeszcze trzy posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Odbędą się one kolejno w czerwcu, październiku i grudniu. Tematami czerwcowego spotkania będą sprawozdania z działalności służb, inspekcji oraz straży.
Autor: WJ
Tagi: kbp