Przejdź do treści
Przejdź do stopki

O buncie Sonderkommando

Treść

Tylko do najbliższego poniedziałku mogą zgłaszać się do oświęcimskiego Muzeum Auschwitz-Birkenau nauczyciele i pedagodzy, którzy chcą wziąć udział w czwartej już w tym roku sesji edukacyjnej. Organizowana jest w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń, związanych z buntem Sonderkommando w KL Auschwitz.

Sesja odbędzie się 2 października. Poprzednie trzy dotyczyły roli getta Theresienstadt w nazistowskiej polityce zagłady, powstania i historii terezińskiego obozu familijnego w Birkenau oraz losu Żydów z Węgier i ich deportacji do KL Auschwitz. Brało w nich udział 96 nauczycieli z całego kraju.

- Program najbliższej sesji obejmuje 8 godzin dydaktycznych, w tym wykład naukowy na temat funkcji Sonderkommando w KL Auschwitz, prelekcję na temat przygotowań, przebiegu i następstw buntu w świetle zachowanych dokumentów archiwalnych, a także spotkanie z pracownikiem Instytutu Pamięci Yad Vashem, autorem książki "... płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz". Uczestnicy wysłuchają również wspomnień świadka historii Henryka Mandelbauma, byłego więźnia Sonderkommando - zapowiadają pracownicy Muzeum.

Jednodniowe konferencje tematyczne w formie sesji edukacyjnych lub konferencji popularnonaukowych organizowane są w oświęcimskim Muzeum od trzech lat. W każdym roku odbywa się ich po kilka. Jak mówią organizatorzy - uzupełniają one i pogłębiają tematykę, która poruszana jest na studiach podyplomowych i seminariach, prowadzonych przez Centrum Edukacyjne Muzeum.

W ubiegłych latach nauczyciele podczas sesji zajmowali się m. in. tematyką: losu dzieci z KL Auschwitz, akcji wysiedleńczej na Zamojszczyźnie i przybycia stamtąd transportów z ludnością cywilną do oświęcimskiego obozu, utworzenia cygańskiego obozu familijnego w Birkenau, a także sytuacji Romów pod rządami III Rzeszy, twórczości Mariana Kołodzieja - więźnia z pierwszego transportu do KL Auschwitz oraz losu dzieci żydowskich, ocalonych w czasie okupacji, ich życia w okresie powojennym i postaw społeczeństwa polskiego wobec zagłady.

Nauczyciele, biorący udział w sesji, otrzymają zaświadczenia i materiały konferencyjne. Uczetnictwo w konferencji kosztuje 35 zł od osoby (opłaty będą przyjmowane na miejscu w Muzeum), we własnym zakresie trzeba także zadbać o wyżywienie i ubezpieczenie oraz dojazd do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu (ul. Więźniów Oświęcimia 20).

Ilość miejsc w sali wykładowej jest ograniczona, dlatego organizatorzy sesji proszą o pisemne zgłoszenia do 27 września (poniedziałek). Jeśli jednak ktoś będzie chciał się zgłosić jeszcze tuż przed konferencją, może spróbować zarezerwować sobie miejsce telefonicznie (033/844 80 62 lub 3). Można także skorzystać z poczty elektronicznej pod adresem: edukacja@asuchwitz.org.pl.

Koordynatorem październikowej sesji jest Alicja Białecka z Centrum Edukacyjnego Muzeum.


Autor: WJ

Tagi: edukacja