O Aussenkommando i AK
Treść
Wokół rocznicy wyzwolenia w Chełmku
W przeddzień 60. rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz w Chełmku odbyły się uroczystości, upamiętniające Aussenkommando Chelmek. W najbliższy czwartek odbędzie się spotkanie z dr. Adamem Cyrą, historykiem i pracownikiem oświęcimskiego Muzeum, a na 24 marca zaplanowano wykład dr. Mariana Dworniczka, poświęcony działalności Armii Krajowej na terenie Chełmka i okolic.
Ze zrozumiałych, względów obchody w Chełmku przyblakły przy wielkich uroczystościach w Birkenau. Jednak dzień przed rocznicą pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Chełmku-Paprotniku władze samorządowe, harcerze i kombatanci oddali hołd zamordowanym i zmarłym wskutek niewolniczej pracy więźniom podobozu KL Auchwitz. W miejscu, gdzie dziś stoi Pomnik, w październiku 1942 r. powstał niemiecki obóz pracy. Był jednym z 40 podobozów KL Auschwitz, w którym 150 więźniów, przeważnie narodowości żydowskiej, przebywało i pracowało w nieludzkich warunkach. Oczyszczali i pogłębiali okoliczne stawy oraz wykonywali najcięższe prace w pobliskim zakładzie obuwniczym. Od powstania do likwidacji w grudniu 1943 r. straciło tu życia 47 więźniów.
Na terenie Chełmka we wrześniu 1939 r. zginęło 17 żołnierzy Wojska Polskiego, w działaniach wojennych uczestniczyło 57 mieszkańców (zginęło 10), do obozów wywieziono 90 osób (40 nie wróciło), w wyniku ofensywy styczniowej 1945 r. poległo 72 żołnierzy Armii Czerwonej.
W spotkaniu z dr. Adamem Cyrą, które rozpocznie się 3 lutego o godz. 17 w MOKSiR, uczestniczyć będą także naoczni świadkowie. - Prelekcja dr. Cyry będzie kontynuacją spotkań i odczytów, związanych z okresem okupacji i II wojny światowej. Dotychczas prezentowaliśmy m. in. monodram w wykonaniu Augusta Kowalczyka i wykład Ewy Siemaszko pt. "Zbrodnie ludobójstwa na Wołyniu" - informują organizatorzy z MOKSiR.
Autor: WJ
Tagi: auschwitz