Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Muzealnicy dokształceni

Treść

Ośmiu pracowników Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau zakończyło ostatnio roczne, podyplomowe studia muzeologiczne, które od kilku lat organizuje Instytut Etnologii i Antropologii Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Pracownicy Muzeum, przez dziesięć miesięcy poszerzali swoją wiedzę w zakresie muzealnictwa. Zajęcia prowadzili pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz muzeolodzy z wybranych placówek. - Obejmowały one zagadnienia związane z muzealnictwem polskim i światowym, m. in. historię muzealnictwa, problemy konserwatorskie, organizację pracy naukowej w muzeach oraz prawne aspekty muzealnictwa i ochrony dóbr kultury - informują pracownicy Muzeum Auschwitz-Birkenau. W ramach problemowych prezentacji wybranych placówek, uczestnicy studiów wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w 12 muzeach, m. in. na Wawelu, Muzeum Zamkowym w Pszczynie, Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu i Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.

Na koniec musieli napisać pracę dyplomową na jeden z 4 związanych z muzealnictwem tematów, zaproponowanych przez uczelnię. - Prace oświęcimskich muzealników objęły swą tematyką zarówno okres funkcjonowania obozu w czasie wojny, jak i lata po jego wyzwoleniu - wyjaśniają pracownicy Muzeum. Na przykład Klemens Hołownia z Działu Zbiorów pisał o konspiracyjnych formach działalności teatralnej w KL Auschwitz, a Andrzej Kacorzyk z Centrum Edukacji analizował Muzeum pod kątem oczekiwań i żądań władz partyjno-państwowych w latach 1947-55.


Autor: WJ

Tagi: auschwitz