MOPS w Oświęcimiu przeciwdziała recydywie
Treść
Na liście klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu są także osoby, które opuściły zakłady karne. W ubiegłym roku było ich 20.
- Opieka postpenitencjarna sprawowana przez kuratorów sądowych oraz organy pomocy społecznej ma ułatwić osobom, które przez dłuższy czas przebywały w zakładach karnych czy aresztach śledczych, nawiązanie normalnych kontaktów społecznych, a także podjęcie pracy. Celem tej działalności jest przeciwdziałanie recydywie - podkreśla dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu Henryk Boruta.
Najtrudniej jest ze znalezieniem pracy i nie wynika to tylko z faktu rosnącego bezrobocia. Pracownicy oświęcimskiego MOPS zwracają uwagę, że osoby "naznaczone" faktem odbycia kary, spotykają się ze strony pracodawców z reguły z odmową zatrudnienia w jakimkolwiek charakterze. W efekcie pozbawione są dochodów i często wracają na drogę przestępczości.
Poza trudnościami ze znalezieniem pracy, do głównych problemów z jakimi spotykają się opuszczający zakłady karne, dyrektor Boruta zalicza: bezdomność, odrzucenie przez rodzinę i środowisko, brak przystosowania do życia na wolności w nowych warunkach oraz poczucie niższej wartości. Postawa tych osób, co podkreślają pracownicy MOPS, jest często decydująca dla skuteczności działań profilaktycznych.
W ubiegłym roku o wsparcie do MOPS w Oświęcimiu zwróciło się 20 osób po opuszczeniu zakładu karnego. Rok wcześniej było ich o 9 więcej.
Autor: WJ
Tagi: mops