Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Modlitwa w celi śmierci

Treść

Modlitwa o pokój w celi śmierci przez wstawiennictwo św. Maksymiliana była jednym z punktów obchodów 62. rocznicy przywiezienia do obozu KL Auschwitz ojca Kolbego i jubileuszu poświęcenia przed 10 laty franciszkańskiego kościoła w Harmężach.
- Dla franciszkanów 28 maja, a więc data przywiezienia o. Maksymiliana Marii Kolbego do obozu oraz data jego śmierci 14 sierpnia są szczególnie ważne. Gdyby tutaj nie trafił, franciszkanie nie pojawiliby się na ziemi oświęcimskiej. Z tą pierwszą datą wiąże się także poświęcenie naszego kościoła w 1993 roku, wokół którego z czasem powstało Centrum św. Maksymiliana - mówi ojciec Jan Maria Szewek.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w Oświęcimiu pod bramą obozową "Arbeit macht frei". Potem pod Ścianą Śmierci wierni modlili się do Bożego Miłosierdzia za wszystkich, którzy zginęli w obozie w czasie II wojny światowej, a w celi św. Maksymiliana złożono hołd "męczennikowi miłości" i przez jego wstawiennictwo wypraszano o pokój dla świata.

Uczestnicy uroczystości zwiedzili następnie w Harmężach ekspozycję rysunków byłego więźnia KL Auschwitz, prof. Mariana Kołodzieja, "Klisze pamięci. Labirynty".

Warto podkreślić, że z tej okazji przyjechał 24. następca św. Maksymiliana, przełożony największego klasztoru na świecie w Niepokalanowie, który prowadził modlitwy w Muzeum, a następnie w Centrum w Harmężach. Tutaj odbyło się nabożeństwo maryjno-kolbiańskie, a następnie msza św. dziękczynna z okazji jubileuszu kościoła.

Specjalne zaproszenia do wzięcia udziału w tym dniu otrzymali byli więźniowie KL Auschwitz skupieni w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Rodzin Oświęcimskich, dyrekcja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz franciszkanie przygotowujący się do kapłaństwa i życia w Zakonie św. Franciszka z Asyżu.



Autor: WJ

Tagi: cela śmierci cela smierci kolbe maksymilian auschwitz franciszkanin franciszkanie