Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Migracja za pracą

Treść

W powiecie oświęcimskim zwiększa się odsetek osób w wieku poprodukcyjnym, przy jednoczesnym spadku liczby ludzi młodych. Wszystko wskazuje, że ten proces będzie się utrzymywał, co oznacza starzenie się lokalnej społeczności.

Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu wskazuje, że jest to w części efekt ujemnego przyrostu naturalnego, ale przede wszystkim migracji stałej i czasowej, której podłożem jest brak pracy na tym terenie. Dla przykładu w 2001 roku w powiecie oświęcimskim saldo migracji stałej zamknęło się liczbą 51 na minusie, a czasowej aż -659. W zdecydowanej części dotyczy to ludzi młodych.

Szczególnie znaczący spadek osób w wieku przedprodukcyjnym nastąpił w ubiegłym roku z 24 do 21 proc. ogółu ludności, co w przeliczeniu na konkretne liczby oznacza, że ta część populacji w powiecie oświęcimskim zmniejszyła się o blisko 4 tys. W tym samym okresie przybyło ponad 2 tys. ludzi w wieku poprodukcyjnym.

Największy ujemny przyrost naturalny odnotowano z kolei w samym Oświęcimiu i wynosił on w 2003 roku -82. Znaczący był także w Chełmku -33, a na dalszych miejscach znalazły się gmina wiejska Oświęcim (-2) i Zator (-2). Na drugim biegunie była gmina Kęty, gdzie ten wskaźnik zamknął się dodatnią liczbą 50. Dodatni przyrost naturalny odnotowano także w gminach Przeciszów (31), Polanka Wielka (12), Osiek (10) i Brzeszcze (2).



Autor: WJ

Tagi: praca;