Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Medale i nagrody w Dniu Miasta Oświęcimia

Treść

Sześciu Niemców otrzyma Medal Miasta Oświęcimia. To honorowe wyróżnienie, które przyznawane jest obywatelom miasta lub cudzoziemcom za szczególny wkład w rozwój oraz promocję Oświęcimia w dziedzinie gospodarczej, społecznej i kulturalnej a także za czyny budzące powszechne uznanie oraz podnoszące prestiż grodu nad Sołą w kraju i za granicą, wręczone zostanie im 3 września w Dniu Miasta.
Medal odlany jest w brązie. Z jednej strony znajduje się stylizowany herb miasta, a na odwrocie data 1272, roku w którym Oświęcim otrzymał prawa miejskie oraz wizerunek zamku książąt oświęcimskich.

Juergen Bartholome, Dietel Riel, Gert Vogt, Bernhard Ripp otrzymają medal za zaangażowanie w budowanie wzajemnych pozytywnych relacji w społeczeństwie obywatelskim, przezwyciężanie uprzedzeń związanych ze wspólną przeszłością naszych narodów, za organizację współpracy młodzieży polskiej i niemieckiej w Miejscu Pamięci - byłym KL Auschwitz i w Oświęcimiu - Światowym Centrum Pokoju oraz za promocję miasta i ziemi oświęcimskiej poza granicami Polski.

Podobnie uzasadnione jest przyznanie medalu pośmiertnie dla Hansa Hermana Straussa. Janinę i Edwarda Kouwów uhonorowano w ten sposób z kolei za wieloletni trud i zaangażowanie w organizowanie zbiórek charytatywnych odzieży, żywności i sprzętu rehabilitacyjnego oraz za ofiarne niesienie pomocy bezdomnym, najuboższym i najbardziej potrzebującym mieszkańcom ziemi oświęcimskiej.

Oprócz medali z okazji Dnia Miasta podczas uroczystej sesji Rady Miasta Oświęcimia wręczone zostaną również specjalne nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sportu w 2002 roku. Otrzymają je: artystka Halina Kozioł, załoga rajdowa Magdalena Zacharko i Piotr Adamus oraz łyżwiarz figurowy Mateusz Chruściński. Sztandar miasta uhonorowany zostanie Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.



Autor: WJ

Tagi: medale nagrody medal