Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kontrowersje wokół restrukturyzacji ZBM

Treść

Komisja doraźna Rady Miasta w Oświęcimiu ds. restrukturyzacji Zarządu Budynków Mieszkalnych postanowiła się rozwiązać. Skłoniła ją do tego sytuacja, w której prezydent miasta bez uchwały rady kontynuuje restrukturyzację ZBM, nie uwzględnia wniosków zarówno jej, jak i samej rady.

Przytoczona w trakcie sesji w sprawozdaniu komisji przez jej przewodniczącego Zbigniewa Klossa lista zarzutów wobec prezydenta Janusza Marszałka jest dłuższa. Jeszcze raz padło pytanie, czy zadania przygotowania restrukturyzacji, które prezydent powierzył powołanemu przez siebie pełnomocnikowi, nie mógł wykonać Wydział Nadzoru i Kontroli Urzędu Miejskiego, bez obciążenia w ten sposób budżetu miasta.

- Od początku działalności komisji współpraca z prezydentem miasta nie układała się najlepiej - podsumował jej przewodniczący. - Na posiedzeniu 22 kwietnia członkowie komisji jednomyślnie uznali, że restrukturyzacja jest konieczna, lecz prowadzenie jej bez odpowiedniej uchwały rady i w tempie forsowanym przez prezydenta jest błędem.

W maju komisja oceniła, że przygotowana przez pełnomocnika koncepcja restrukturyzacji pod nazwą: "Program reorganizacji modelu zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi oraz gminnym zasobem mieszkaniowym" okazała się słabym opracowaniem, nie obejmującym całokształtu zagadnienia.

Zdaniem radnego Klossa, jego realizacja wprowadza chaos w działaniach restrukturyzacyjnych. Stąd podczas czerwcowego posiedzenia komisji przyjęty został wniosek zobowiązujący prezydenta do natychmiastowego wstrzymania wszelkich działań restrukturyzacyjnych do czasu uchwalenia przez radę racjonalnego projektu obejmującego całokształt tematyki.

- Wniosek ten przyjęła rada miasta na sesji 30 czerwca, lecz został on przez prezydenta zlekceważony - stwierdził przewodniczący komisji doraźnej.

Przypomniał, że podobnie było z wnioskiem w sprawie zasięgnięcia opinii niezależnej kancelarii prawnej o możliwości zarządzania wspólnotami przez spółkę ze 100-procentowym udziałem miasta powstałą z przekształcenia ZBM. Ostatecznie komisja odrzuciła taki wniosek, a przyjęła dwa inne: o pozostawieniu mienia o 100-proc. udziale gminy w administrowaniu ograniczonego zakładu budżetowego w postaci ZBM oraz utworzeniu w urzędzie miasta - wydziału lokalowego.

W odpowiedzi włodarz miasta przytoczył efekty podjętych do tej pory działań. Z przedstawionych przez niego danych wynika m.in., że koszty działalności ZBM za I półrocze zostały obniżone o 1 mln 56 tys. zł, zatrzymany został wzrost zadłużenia, zlikwidowano jeden ZUM, a wspólnoty w 90 budynkach, tj. 45 proc. zajmowanych przez nie powierzchni, zadecydowały już o zmianie zarządcy.


Autor: WJ

Tagi: zbm