Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Konkurs literacki w Kętach

Treść

- W tym roku temat konkursu literackiego był dość trudny. Dzieci pisały prace, zatytułowane "A jak już będę dorosły". Musiały wykazać się twórczą wyobraźnią i to się udało - ocenia Dorota Wojewodzic z kęckiego Domu Kultury.

Konkurs jest jedną ze składowych Szkolnych Potyczek Artystycznych. Został ogłoszony we wrześniu ubiegłego roku, a termin nadsyłania prac upłynął 4 grudnia. Od tego czasu, członkowie komisji sprawdzającej czytali wnikliwie prace, które napisali uczniowie V i VI klas szkół gminnych, bo to do nich był skierowany konkurs literacki. Wpłynęło nań 49 opowiadań ze Szkół Podstawowych w: Bulowicach - 8 prac, Bielanach - 9, Nowej Wsi - 4, Łęk - 5, SP nr 1 z Kęt - 1, SP nr 2 - 14 i Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Kętach-Podlesiu - 8.

Oceniała je komisja w składzie: Irena Droździk i Zofia Baścik - polonistki, pedagodzy oraz Barbara Kaczmarczyk - polonistka, bibliotekarz.

- Komisja brała pod uwagę kilka kryteriów. Ważny był stosunek piszących do dorosłości jako odpowiedzialności za życie wybrane i jego realizację, sposób wypowiadanie się o sobie w przyszłości, a także ogólne wrażenia, jak np. szczerość i naturalność wypowiedzi, lekkość i żywość wyobraźni, spójność myśli i estetyka zapisu - mówi Dorota Wojewodzic.

Członkowie komisji nie znali nazwisk piszących dzieci, w konkursie obowiązywały godła. Dopiero w ostatni wtorek ogłoszono wyniki. I miejsce miejsce zdobył "Marzyciel", czyli Robert Mitoraj z V kl. SP w Bulowicach (pod opieką Krystyny Matejko), równorzędne drugie miejsca: "JG" - Jacek Gaudyn z V kl. SP nr 2 (op. Mariola Mikuła-Wróbel) i "Samolot" - Mateusz Widomski z VI kl. ZSPG w Podlesiu (op. Małgorzata Koczur) oraz trzy równorzędne trzecie miejsca: "Rakieta" - Mateusz Włoszek z V kl. ZSPG (op. Małgorzata Koczur), "Konik Polny" - Mateusz Żużałek z VI kl. SP w Bielanach (op. Maria Kobza) i "Ziemia" - Kacper Sikora z VI kl. ZSPG (op. Małgorzata Koczur).

Komisja przyznała także wyróżnienia: "Korze" - Edycie Matyjasik z VI kl. SP w Bulowicach (op. Jadwiga Kliś), "Neo" - Szymonowi Szarkowi z VI kl. SP w Łękach (op. Iwona Troka), "Adze" - Agnieszce Zielińskiej z VI kl. SP nr 2 (op. Grażyna Małysa), "Mustangowi" - Angelice Szarek z VI kl. w Bielanach (op. Maria Kobza), "Astronautce" - Iwonie Gawędzie z VI kl. SP w Łękach (op. Iwona Troka), "Kleopatrze" - Agnieszce Dubiel z VI kl. SP w Bulowicach (op. Jadwiga Kliś), "Filutkowi" - Mateuszowi Piskorkowi z V kl. SP w Nowej Wsi (op. Krystyna Olearczyk) i "Grosikowi" - Annie Dybał z VI kl. SP w Bulowicach (op. Jacek Stwora).

- Dzieci, które się czymś pasjonują, starały się przekazać swoje zainteresowania w opowiadaniach. Na przykład dziewczynka, która kocha konie, wyobraża sobie, że w przyszłości będzie właścicielką stadniny, a inna marzy o lotach na Księżyc. Bardzo dużo było również marzeń realnych - ktoś chce zostać lekarzem, naukowcem czy nauczycielem. Chodzi o pracę dobrze płatną, dom i samochód - opowiada Dorota Wojewodzic. - Na przestrzeni lat, w których organizujemy konkurs, można by napisać pracę socjologiczną, jak przez ten czas zmieniają się oczekiwania dzieci.



Autor: WJ

Tagi: konkurs