Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kolejne nazwiska...

Treść

Wczoraj na ścianie kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Oświęcimiu odsłonięta została tablica marmurowa, na której dopisano nazwiska kolejnych mieszkańców tego miasta - ofiar KL Auschwitz: Edwarda Szczerbowskiego, Antoniego Jarnota i Karola Laszczaka.

W ten sposób upamiętniono już 113 przedwojennych mieszkańców Oświęcimia, którzy zginęli w KL Auschwitz-Birkenau. Idea zrodziła się przed kilkoma laty wśród członków Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, które opracowało projekt "Archiwum Oświęcimskie", mający na celu dokumentowanie historii miasta i mieszkańców w dekadzie 1938-1948. We wrześniu 2001 roku ChSRO ufundowało marmurowe tablice upamiętniające oświęcimian - ofiary KL Auschwitz.

Ustalenie ich nazwisk nie jest sprawą prostą, ze względu na fragmentaryczność zachowanych materiałów źródłowych. Podstawą sporządzenia listy były zachowane karty zgonów byłego KL Auschwitz-Birkenau oraz inne dostępne dokumenty. Na Tablicach Pamięci znajdują się nazwiska Polaków i Żydów.

- Na pewno nie jest to kompletna lista oświęcimian, którzy zginęli w obozie. Z całą pewnością nie będzie możliwe zrekonstruowanie losów wszystkich oświęcimskich Żydów, którzy zginęli w KL Auschwitz-Birkenau. Niemniej jednak czuliśmy się w obowiązku podjąć trud sporządzenia choćby fragmentarycznego nekrologium - mówi Jan Parcer, wiceprezes ChSRO.

Na tablicach są wolne miejsca. - Rodziny ofiar, które nie zostały uwzględnione na Tablicach Pamięci, dysponujące dowodami dokumentującymi śmierć ich krewnych w KL Auschwitz-Birkenau prosimy o zgłaszanie tych przypadków w kancelarii pw. Wniebowzięcia NMP przy Dąbrowskiego 5a w Oświęcimiu, w celu uzupełnienia wykazu - apeluje Józef Stós, członek zarządu ChSRO, były więzień KL Auschwitz (nr 752).



Autor: WJ

Tagi: auschwitz birkenau obóz oboz muzeum