Jubileusz 10-lecia Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży w Oświęcimiu
Treść
Na początku lat 90. specjalistyczna biblioteka dla najmłodszych czytelników była pionierskim przedsięwzięciem w skali kraju. Potem na działalności oświęcimskiej placówki wzorowały się inne miasta. Wczoraj z okazji 10-lecia w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży, będącej filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu odbyło się uroczyste spotkanie.
Było ono połączone z otwarciem wystawy zatytułowanej: "Z książką przez dziesięciolecie". Gośćmi uroczystości były m. in. prof. Joanna Papuzińska i Maria Czernik, prezes Polskiej Sekcji IBBY i Fundacji "Książka dla Dziecka".
- Koncepcją utworzenia specjalistycznej placówki dla dzieci i młodzieży, nad którą pracowałam na początku lat 90., był zainteresowany świętej pamięci Kazimierz Zieleński, ówczesny wiceprezydent Oświęcimia. Wtedy się jeszcze nie udało, ale do pomysłu wróciliśmy, gdy przed 10 laty dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej został Leszek Palus. W Warszawie poparcie dla tego pomysłu zdobyła prof. Joanna Papuzińska i w ten sposób dzięki także grupie innych ludzi dobrej woli, udało się doprowadzić do powstania placówki - przypomina kierownik placówki Stanisława Niedziela.
Przy okazji podkreśla, że biblioteka od początku miała ambicje, być czymś więcej niż tylko wypożyczalnią książek. Jej działalność zmierzała do promocji książek dla dzieci nie tylko wśród najmłodszych, ale także rodziców. Stąd wiele przedsięwzięć i akcji zarówno w trakcie roku szkolnego, jak i podczas wakacji. Stanisława Niedziela zwraca uwagę na ich cykliczność, bo tylko taka forma, jak twierdzi, może przynieść skutek.
- Oczywiście nie stoimy w miejscu i systematycznie wzbogacamy naszą ofertę, tak aby sprostać wyzwaniom naszych czasów. W naszych działaniach chętnie korzystamy z komputerów, Internetu, ale wszystko to ma służyć zbliżeniu do książki - dodaje Stanisława Niedziela.
Autor: WJ
Tagi: biblioteka