Jak wydłużyć "dojną krowę"?
Treść
70 osób, w większości uczniów Powiatowego Zespołu nr 1 Szkół Ogólnokształcących im. St. Konarskiego w Oświęcimiu wzięło udział w szkoleniu poświęconym prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.
Zajęcia, które odbywały się w ramach Programu Edukacji Ekonomicznej Zarządu Regionu Małopolska NSZZ "Solidarność", zostały przygotowane z myślą przede wszystkim o uczniach ostatnich klas szkół średnich i zawodowych oraz studentów.
- Z pewnością większość z nas będzie próbowała kontynuować jeszcze naukę i podjąć studia. Prędzej czy później ta wiedza może się przydać, bo na razie nic nie wskazuje, aby sytuacja na rynku pracy miała się poprawić w bliższej perspektywie czasowej. Nie chodzi nawet o konkretne przepisy i zasady działalności, ale uświadomienie, że warto spróbować czegoś na własną rękę - powiedziała Kamila, jedna z uczestniczek szkolenia w LO im. Konarskiego.
Szkolenia mają być prowadzone w całej Małopolsce od listopada do stycznia i jak się szacuje weźmie w nich udział ponad 340 osób. Program wspiera Narodowy Bank Polski. W Oświęcimiu wzięli w nim udział w większości uczniowie "Konara", a jego koordynatorem był nauczyciel historii Radosław Włoszek.
- Szkolenie z tematu "Prawno-podatkowe aspekty prowadzenia działalności gospodarczej jest adresowane do osób, które mają zamiar rozpocząć własną działalność gospodarczą. Kurs ma na celu przybliżanie uczestnikom zasad prowadzenia własnej przedsiębiorczości, czyli podstaw prawnych, rejestracji, wymogów formalnych, opodatkowania, ubezpieczenia, elementów ekonomii, biznes planu, - poinformował Adam Gliskman, dyrektor Biura Programów Rynku Pracy Zarządu Regionu Małopolska NSZZ "Solidarność".
Zajęcia były prowadzone przez specjalistów z dziedziny gospodarki rynkowej. Każdy z uczestników 20-godzinnego szkolenia otrzymał na koniec certyfikat.
Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z przygotowania planu marketingowego czy przewidywania sprzedaży, w tym "życiorysu" towaru, czyli jak wydłużyć "dojną krowę", a jak opóźnić fazę "psa"
Autor: WJ
Tagi: praca