Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Hospicjum na liście

Treść

Na drugim miejscu listy wniosków do Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Województwa Małopolskiego zgłoszonego przez oświęcimskie starostwo jest dokończenie remontu pałacu Radziwiłłów, który według założeń będzie funkcjonował jako ośrodek opieki długoterminowej, czyli paliatywnej. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, to będzie mogło powstać pierwsze w powiecie oświęcimskim hospicjum.

Na dokończenie remontu i przekazanie obiektu do użytku potrzeba ok. 1,5 mln zł. Jeżeli wniosek dotyczący pałacu w Grojcu przejdzie pozytywnie selekcję, to wówczas możemy liczyć w ramach programu na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Z tych pieniędzy będzie można m. in. położyć wylewkę na podłogi, pomalować wszystkie pomieszczenia, uaktualnić projekt modernizacji pałacu oraz stworzyć infrastrukturę wokół obiektu.

W hospicjum, które ewentualnie mogłoby powstać w grojeckim pałacu, opieką długoterminową można by objąć 60 pacjentów.

- Nie ukrywam, że od dawna wspieram inicjatywę powstania hospicjum, tak potrzebnego w naszym powiecie. Miejscem idealnym do tego celu jest właśnie pałac Radziwiłłów w Grojcu, który ma ścisły związek z zakładem opiekuńczo-leczniczym. Czas oczekiwania osoby chorej terminalnie na łóżko z zapewnioną opieką długoterminową jest na terenie powiatu nadal bardzo długi. Jedynym sposobem likwidacji lub ograniczenia tego problemu jest stworzenie hospicjum - podkreślił wicestarosta Grzegorz Gołdynia.

Pałac w Grojcu pochodzi z XVI wieku. Jego ostatnim właścicielem była Maria Radziwiłł, mieszkająca przed laty w Krakowie. W roku 1960 zabytkowy pałac przeznaczono na miejsce pobytu osób upośledzonych i niepełnosprawnych, których opieką otoczyło zgromadzenie albertynek. Wtedy właśnie pałac częściowo odremontowano i zaadaptowano do potrzeb pacjentek. W takiej formie pałac funkcjonował do roku 1983. Trzy lata wcześniej wyszła ustawa zabraniająca umieszczania pacjentów w budynkach o stropach drewnianych ze względów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Pałac takie właśnie stropy posiadał i w konsekwencji został zamknięty. Podjęto decyzję o jego remoncie, który z przerwami trwał do 1993 roku, kiedy to oficjalnie utworzono Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Grojcu. Wówczas nowa jednostka otrzymała środki finansowe między innymi na dokończenie remontu pałacu. W efekcie wykonanych prac wyremontowano dach, elewację zewnętrzną, wymieniono wszystkie instalacje doprowadzające media i energię elektryczną.

Sam powiat, który obecnie jest organem założycielskim zakładu do tej pory przekazał ok. 85 tys. zł na prace remontowe w pałacu. Za te pieniądze wyremontowano piwnice, gdzie umieszczono sprzęt rehabilitacyjny oraz łazienki i kuchnię.



Autor: WJ

Tagi: hospicjum